Další informace

 
 

Doporučujeme

Naše bannery a ikonky pro vaše stránky:
  • Odkaz na zřizovatele
  • Fond Vysočiny
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace > Právní předpisy kraje


 

Horácké divadlo Jihlava

 

 
 

Jaký byl rok 2012 z pohledu Horáckého divadla Jihlava?

 

V loňském ohlédnutí jsem si posteskl nad obtížností udržet vyrovnaný rozpočet divadla tak, aby diváci nezaznamenali žádnou negativní změnu v kvalitě naší práce. Tato náročnost byla stejná i v roce 2012 a soudě podle zájmu diváků (% návštěvnosti 90) jsem přesvědčen, že jsme opět obstáli na výbornou.

Na Velké scéně jsme nastudovali 6 inscenací, které byly zařazeny do sezonních abonentních cyklů: muzikál Zpívání v dešti autorů Comdena a Greena, Pratchetovy Soudné sestry, Terasa od J. C. Carriére, Stroupežnického Naši furianti, autorů Keseye a Wassermana Přelet nad kukaččím hnízdem a kalendářní rok jsme zakončili inscenací Ayckbrounovy divadelní hry Veselé Vánoce!. Pro starší děti jsme koncem měsíce dubna uvedli premiéru pohádky Lewise Carrolla Alenka v říši za zrcadlem. Výčet musím zakončit uvedením premiéry na Malé scéně Ostře sledované vlaky.

 

Zpívání v dešti

 

Soudné sestry

 

Terasa

 

Naši furianti

 

Sluší se zmínit také o dvou akcích, které byly jakousi přidanou hodnotou života v našem divadle.

11. září jsem měl tu čest vyhlásit výsledky divácké ankety HORÁC za sezonu 2011/2012. Byl to již 20. ročník a Galavečer jsem pojal v duchu nesouhlasu profesionálních divadel s podfinancováním českých regionálních divadel státem.

17. a 21. září jsme vyjádřili svou podporu informační kampani o nedostatečném financování živého umění českým státem, kterou iniciovala Asociace profesionálních divadel ČR pod názvem „Pomozte svému divadlu“. Půl hodinová písňová a taneční koláž, „Vypněte si své mobilní telefony“, byla umělecky ztvárněna sedmi členy uměleckého souboru našeho divadla. Nejprve jsme se představili jihlavské veřejnosti na Masarykově náměstí a posléze v Praze na piazzetě Národního divadla. Diváci vyjadřovali podporu této kampani svými podpisy na petičních arších.

 

Která inscenace vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

Jihlavské repertoárové divadlo musí oslovit co nejširší spektrum obyvatel našeho regionu.

Z jedné strany je to výhoda určitého monopolu, ale je to i nesnadný úkol. Dramaturgii proto sestavujeme z různých žánrů tak, aby si každý návštěvník divadla „přišel na své“.

Dlouhodobě vnímáme, že převažuje divácký zájem o hudební žánr a konverzační komedie, ale i dobře „udělaný“ závažnější titul je schopen v tomto srovnání obstát. Příkladem je říjnová premiéra „Přeletu na kukaččím hnízdem“. Na našem webu je tato inscenace hodnocena z 96% jedničkou.

 

Přelet nad kukaččím hnízdem

 

 Co zajímavého pro diváky připravíte v roce 2013?

 

Bude to šest titulů do předplatitelského cyklu, a protože dramaturgii plánujeme sezonně, máme v tuto chvíli vybrány tituly pouze do konce června 2013.

 

Friedrich Schiller: MARIE STUARTOVNA

Marii Stuartovnu, skotskou a francouzskou královnu, protestantská šlechta v roce 1567 sesadila z trůnu. Ta uprchla do Anglie. Královna Alžběta l. jí sice odepřela jakoukoli pomoc, byla ale nucena uznat Mariina syna jako skotského následníka trůnu. Marie Stuartovna žila v Anglii jako zajatkyně. Stále se snažila sesadit Alžbětu z anglického trůnu a zavézt protireformaci v Anglii. Nakonec byla odsouzena k smrti a popravena. Pro katolické současníky byla Marie mučednicí, pro protestanty svůdnickou intrikánkou. Premiéra bude 2. 2. 2013.

 

D. Wasserman - M. Leigh: MUŽ  Z LA MANCHY

/muzikál/

Don Quijote, s pomocí svého věrného sluhy Panzy, je rozhodnut bojovat se zlem ve všech jeho formách, ale nakonec nejčastěji bojuje s větrnými mlýny. Don Quijote se setká s krásnou pannou jménem Dulcinea a je si jist, že našel lásku svého života. Stane se ovšem, že zatímco Don Quijote spí, skupina divochů Dulcineu znásilní. Quijote se musí rozhodnout, ke komu je jeho loajalita největší, protože za ním dorazí jeho neteř Antonia, která jej prosí, aby se vrátil domů k rodině. Nakonec jsou Quijoteovy iluze vyčerpány a zničený odchází se setkat se svým osudem z rukou Inkvizice. Premiéra bude 23. března 2013.  

 

 Michael Frayn: BEZ ROUCHA

 

Za dvojsmyslným názvem se neskrývá žádná erotika, nýbrž originální komedie světoznámého dramatika z divadelního zákulisí. První část představení diváka zavede na generálku divadelní hry s názvem Sardinky, Sardinky!, odehrávající se v noci, pouze několik hodin před samotnou premiérou. Generálka doopravdy připomíná katastrofu. Nic se nedaří a nic nefunguje. Na pódiu vládne takový zmatek, že je div, že se generálka dohraje až do konce. V druhé polovině představení čeká diváka pohled na stejné představení po měsíci repríz, ovšem z jiné perspektivy - ze zákulisí, kde je opět všechno vzhůru nohama. Partneři se rozhádají, jeden z herců se nedostaví na představení, další je namol. Situaci nezvládá ani režisér, který všechny peskuje za vzniklý zmatek. Povede se vůbec za těchto podmínek představení odehrát? Premiéra bude 11. května 2013                 

                               

Na kterou inscenaci se v roce 2013 těšíte Vy osobně?

 

Do Horáckého divadla chodím 50 let, takže se oprávněně cítím být divadelním patriotem. A z tohoto pocitu se budu těšit na všechny inscenace.

 

Na otázky odpovídal: Josef Fila, ředitel Horáckého divadla Jihlava

www.hdj.cz 

 

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 14.12.2012 / 14.12.2012
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 17724
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek