Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky > 2020


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

 

 
 

Jaký byl rok 2020 z pohledu Horácké galerie v Novém Městě na Moravě rokem?


Rok 2020 byl pro kulturu, Horáckou galerii nevyjímaje, rokem náročným, plným nových výzev a situací. Museli jsme hledat nové formy prezentace a komunikace s návštěvníkem, vyrovnat se s uzavřením a soustředit se na on-line prostředí. Myslím ale, že se Horácká galerie vypořádala s těmito úkoly se ctí. Navzdory všem restrikcím se podařilo uspořádat řadu kvalitních a úspěšných výstav a některé z nově zaběhnutých on-line aktivit budou moci fungovat i po znovuotevření výstavních prostor.


Rok 2020 lidem ukázal, že kultura a její dostupnost nemusí být samozřejmostí a každou uspořádanou akci, výstavu či koncert návštěvníci prožili a ocenili mnohem více.

 

Zkraje roku 2020 byla otevřena výstava kreseb a objektů výtvarníka a pedagoga ze SUPŠ v Jihlavě Martina Šmída Moje quintessence, zahájená vernisáží s performance Matěje Koláře. Výstavu ocenili nejen autorovi studenti. V únoru následovala tradiční repríza výstavy soutěžních fotografií Photographia natura 2019 na téma Solitéry v krajině a v podkroví byla prezentována aktuální tvorba třiatřiceti výtvarníků z Klubu výtvarných umělců Horácka (Žďár nad Sázavou) a Spolku výtvarných umělců Vysočiny (Jihlava). Kolektivní výstava s názvem Výtvarná Vysočina byla připravena ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě.


hg


hg

hg
Březnové výstavy už byly prezentovány pouze on-line formou. Výstava Ikony – obrazy neviditelného světa, která byla v roce 2019 k vidění v Muzeu Vysočiny v Jihlavě, zájemcům přiblížila svět ikon a pravoslavných chrámů. Zmařené osudy připomněly životy novoměstských židovských rodin. Výstava připravená Lubomírem Šulou měla v Horácké galerii premiéru už v roce 2011 a její slavnostní zahájení bylo původně plánováno na 8. května.

Od května vycházela Horácká galerie při přípravě expozic zejména z vlastního bohatého sbírkového fondu. Vznikly z toho hned čtyři výstavy – výstava sochaře Arnošta Košíka k 100. výročí narození, výstava akvarelů Leonarda Rottera, 3 + 3 = grafická tvorba 6 výtvarníků ze sbírek Horácké galerie a Nejen krajinami.

Stěžejní letní výstavou byla Současná sklářská tvorba na Žďársku prezentující díla šestice sklářských výtvarníků Petra Hory, Jaroslava Svobody, Ivana Štěpána, Lukáše Vernera, Moniky Vosykové a Jaroslava Wasserbauera. Výstavou se Horácká galerie připojila k celokrajskému projektu Vysočina sklářská.

V září byla za doprovodu jazzových tónů otevřena výstava fotografa Miloše Budíka. V říjnu jsme ještě stihli otevřít výstavu Odmocnina z malby Jana Svobody.

hg

 


Do dalšího roku pokračují výstavy Proměny krajiny CHKO Žďárské vrchy (prodlouženo do konce února 2021), výstava architekta novoměstské nemocnice Bedřicha Rozehnala (do konce ledna 2021) a v neposlední řadě výstava Letem Bornovým světem (do konce února 2021).

Kromě prezentace výtvarného umění nabídla Horácká galerie několik významných hudebních akcí, za všechny mohu jmenovat například únorový koncert Žďárského swing bandu, červencový koncert Radima Linharta a Luďka Havla nebo obzvlášť úspěšný benefiční koncert Hradišťanu pro Domácí hospic Vysočina. Sedm koncertů mladých talentů bylo k vidění a poslechu on-line.

Vedle již tradičních filmových projekcí Artkina se Horácká galerie v létě zapojila do projektu KineDok zasvěceného dokumentárním filmům. 

 

Která výstava / akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


K nejvýznamnějším výstavním počinům roku 2020 patřila bezesporu výstava Současná sklářská tvorba na Žďársku, probíhající od června do října. Za tu dobu ji vidělo přes 3 000 lidí. Její otevření proběhlo formou komentovaných prohlídek v rámci galerijní noci. Horácká galerie se totiž jako jedna z mála institucí rozhodla nepřesouvat termín této tradiční akce na podzim. Vedle komentovaných prohlídek probíhaly na velkém nádvoří dílny rovněž spojené s tematikou skla.  


HG

 


K úspěšným hudebním akcím patřil koncert Žďárského swing bandu v podkroví galerie, který si přišlo poslechnout 130 lidí a koncert Hradišťanu na velkém nádvoří s účastí 600 posluchačů.

 

Co zajímavého připravujete pro rok 2021?


Na rok 2021 má galerie opět připraven bohatý výstavní program. První nově zahájenou výstavou bude výstava s názvem Na houby!, v níž se pětice autorek Jitka Chrištofová, Marie Ladrová, Marika Volfová a Markéta Wagnerová budou zabývat analogicky nitrem přírodního prostoru a nitrem člověka. Od května do června budou prezentováni absolventi brněnského Ateliéru Papír – kniha na výstavě s názvem Paperback 2.  Dále je v plánu výstava Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie (západ Moravy přilehlé Čechy), na které bude možné porovnat místa z obrazů se současným stavem znázorněné krajiny. Návštěvníci se mohou také těšit na autory Ivana Kříže, Zdeňka Macháčka a Miroslava Štolfu, Františka Pillmayera a Mirku Špačkovou a řadu dalších.

Galerie snad bude moci pokračovat v pořádání koncertů, besed, tvůrčích dílen a workshopů.

 

Na co - kterou výstavu / projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání…


Já osobně se nejvíce těším na to, až se brány galerie opět otevřou veřejnosti. Věřím, že až se tak stane, nepřevládne mezi lidmi strach, ale naopak zvítězí „hlad po kultuře“ a každý si v programu galerie najde to, co je mu blízké. Těším se rovněž na opětovnou spolupráci s ostatními institucemi, výtvarníky, hudebníky a na vzájemná obohacující setkávání.

 

 

Na otázky odpovídala: Mgr. Petra Mrkosová, zástupkyně ředitele Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, www.horackagalerie.cz 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 18.1.2021 / 18.1.2021
Informace jsou aktuální

Počet návštěv: 224
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek