Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Související témata

 
 
 

Hnízdění orlů mořských na Vysočině

orli
V letošním roce bylo na Vysočině zaznamenáno 13 hnízd orla mořského. Dvě hnízda zůstala neaktivní a v sedmi případech se orli úspěšně zahnízdili a na svět přivedli vždy po jednom mláděti, v jediném případě se rodičům podařilo vyvést dvě orlí mláďata. Celkem bylo okroužkováno osm jedinců barevnými odečítacími kroužky, které umožní sledovat vývoj vysočinské populace orlů mořských.
 

 
 

U jednoho z hnízd, kde nedošlo k zahnízdění, se předpokládá, že důvodem neobsazení hnízda bylo odtěžení stromů v jeho těsném okolí, dospělí jedinci zde nebyli vůbec spatřeni. Ve zbývajících čtyřech lokalitách opustili dospělí orli svá hnízdiště nejčastěji pravděpodobně v důsledku lidské rušivé činnosti (pro vyplašení postačí běžné lesnické práce i blízkost turistických a často využívaných cest). Z toho na dvou hnízdech došlo k opuštění malých mláďat, na dalších dvou nedošlo ke snesení vajec.


Dospělí ptáci nemají v přírodě žádného přirozeného predátora, největší hrozbu pro ně tak představuje lidská činnost. V časných fázích hnízdění jsou velmi citliví na vyrušování, takže přítomnost lidí v blízkosti hnízda může vést až k jeho opuštění. Při těžbě dřeva pak může dojít ke zničení hnízdiště. Vážným problémem také zůstává přetrvávající přímé pronásledování orlů mořských jak formou zástřelů, tak i otrav karbofuranem," vysvětlil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.


Celkově je počet otrav ptáků v České republice vysoký, přestože pokládání otrávených návnad, které může být nebezpečné i pro člověka, představuje hned několik trestných činů.

 

  • Více informací Martina Kratochvílová, odbor životního prostředí, Krajský úřad Kraje Vysočina, tel.: 564 602 503, e-mail:  kratochvilova.m@kr-vysocina.cz
  • tisk@kr-vysocina.cz

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.6.2017 / 30.6.2017

Počet návštěv: 7890
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek