Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2016 > Červenec


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Historický Velorex nově v expozicích hradu Kámen

Velorex
S více než 38 tisíci kilometry na tachometru zapakoval model Velorex 16/350, sen mnohého hocha a magnet očí zvědavců, na hradě Kámen. „Za podpory Kraje Vysočina mohlo Muzeum Vysočiny Pelhřimov, které má hrad Kámen ve správě, pořídit nový, přitažlivý a originální exponát a obohatit jím rozsáhlou hradní motoristickou expozici. Velorex zdobí expozici teprve necelý týden,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
 

 
 

Exponát VELOREX 16/350, kterým jsou obohaceny krajské sbírky hradu Kámen, opustil 9. července 1970 brány závodu Velorex, výrobní družstvo v Solnici. Prvním vlastníkem se už 13. července 1970 stal písmomalíř Antonín Čížek z Plzně, vůz byl tehdy evidován pod státní poznávací značkou PM 1-29-58. Následně se v roce 1999 přesunul do Karlových Varů a po té již opustil území naší republiky. Cestoval nejprve do Nizozemí a následně do Spolkové republiky Německo. Odtud již jeho cesta vedla zpět „domů“, na hradě Kámen natrvalo zaparkoval po ujetí 38 546 km.


Velorex, i přes mnohá hanlivá jména, která během své existence získal, jako je hadrák, hadraplán, husí stehno, montgomerák, prchající stan… se stále těší zájmu a obdivu široké veřejnosti. Vozítko, jež mělo sloužit původně především invalidním spoluobčanům, a jehož mottem se stal slogan „tělesně vadní do šťastnější budoucnosti“, je vlastně světovým unikátem, jedná se o jediné homologované vozidlo na světě s „plátěnou“ karoserií. Známe jej i z mnohých do dnes velmi populárních filmů a seriálů, jako jsou: Vrchní prchni, Ať žijí duchové, Dobrá voda, Hvězdy nad Syslím Údolím…


Přesto se však mnohým stále vkrádá na mysl tatáž otázka: Jaké to asi je sedět uvnitř? „Nově získaný exponát dokáže všem zvědavcům na tuto otázku odpovědět. Každý návštěvník bude mít možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké to je sedět uvnitř tohoto unikátního vozidla. Bude moci nasát retro atmosféru a možná díky nim rozšíříme skupinu fandů Velorexů a všeho, co k nim patří,“ slibuje si od instalace nového exponátu ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek.

 

Hrad Kámen

Velorex

Velorex

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Historický Velorex nově v expozicích hradu Kámen
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.7.2016 / 8.7.2016

Počet návštěv: 2784
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek