Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Historický morový průvod v Brtnici byl povýšen na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky

Historický morový průvod v Brtnici byl povýšen na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky
Pouze 22 položek čítá aktuálně prestižní Seznam nemateriálních statků lidové kultury České republiky. O jeho obsahu rozhoduje osobně ministr kultury a v případě Kraje Vysočina na něm figurují už čtyři položky. Zcela nově Historický morový průvod v Brtnici. „Brtnický morový průvod má připomínat památku obětí morové epidemie, která Brtnici na Jihlavsku postihla v roce 1715. Poslední, v pořadí 20. ročník, se konal v roce 2015, na který připadalo také výročí 300 let od morové rány,“ popsala událost náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová s tím, že další průvod je naplánován na rok 2020.
 

 
 

Příležitost oznámit potěšující zprávu o zápisu další regionální akce na národní seznam byla tento týden na Zámku v Třebíči, kde zástupci Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč představili nové držitele krajského titulu Mistra řemesla a také potvrdili další položku na regionálním Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury, kam byl v roce 2017 zapsán Jihlavský havířský průvod.

 

Novými Mistry řemesla jsou Marie Žilová a Eva Jurmanová vyrábějící tradičními technikami zmenšeniny současných lidových krojů a Jaroslav Fieger, známý regionální kameník.

Související tisková zprávaOcenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina získali Marie Žilová, Eva Jurmanová a Jaroslav Fieger (6.2.2018

 

Veřejnost se může s tradiční lidovou kulturou seznámit díky právě instalované výstavě umístěné v Předzámčí třebíčského zámku. Výstava bude zahájena v sobotu 21. dubna 2018 v 15:00 hodin a potrvá  do 27. května 2018. „Na výstavě se seznámíte s bohatou činností našeho regionálního pracoviště tradiční lidové kultury. Představí se Vám lidoví tvůrci, kteří dokonale ovládají postupy, dovednosti, znalosti, popř. technologie ve svém oboru a byli po zásluze oceněni titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina a Nositel tradice lidových řemesel České republiky.  Také budete mít možnost poznat dochované a dosud živé jevy tradiční lidové kultury v našem regionu, zapsané pro svou jedinečnost na krajském a republikovém seznamu kulturního dědictví,“ informovala Katina Lisá z Muzea Vysočiny Třebíč.


 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Historický morový průvod v Brtnici byl povýšen na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 19.4.2018 / 19.4.2018

Počet návštěv: 2645
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek