Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Hejtmani žádají vládu o aktivní přípravu krizových opatření a aktivaci Ústředního krizového štábu

Počet nakažených lidí COVID-19 v naší zemi stále rychle roste a na konci září může podle modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) dosáhnout až 70 tisíc nemocných. V příštích týdnech a měsících to bude znamenat extrémní zátěž především pro zdravotnický systém. Vyplynulo to dnes z informací, které během videokonference dostali hejtmanky a hejtmani sdružení v Radě Asociace krajů ČR od ředitele ÚZIS Ladislava Duška a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Představitelé krajů se proto rozhodli vyzvat vládu, aby okamžitě přistoupila k přípravě krizových opatření a aktivovala Ústřední krizový štáb.
 

 
 

„Data a matematické modely, které nám představil profesor Dušek, a informace prezentované ministrem zdravotnictví Vojtěchem nás přesvědčily o tom, že je naprosto nevyhnutelné, abychom požádali vládu, ať přistoupí k řešení krizových opatření, protože možnosti ministerstva zdravotnictví jsou v tuto chvíli vyčerpány a pravomoci krajů jsou značně omezené oproti tomu, když byl na jaře vyhlášen nouzový stav. Potřebovali bychom disponovat kapacitou lůžek mimo naše nemocnice, kam bychom mohli dávat pozitivní pacienty, kteří už nemusejí být hospitalizováni.  Kromě našich příspěvkových organizací ale nemáme žádnou kompetenci zapojit další poskytovatele zdravotních služeb, nemůžeme vyvíjet ani tlak na poskytovatele sociálních služeb, aby přijímali opatření. Dále pak apelujeme na aktivaci Ústředního krizového štábu, který by řídil další postup,“ zdůraznil 1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.


Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty je na základě jeho jednání s polskými a německými partnery situace v příhraničí ještě horší, proto je třeba rychle jednat, jednotně zavést roušky do škol, omezit hromadné akce s velkým množstvím návštěvníků, ale také řešit úhrady péče pro regionální nemocnice, které výhledově nemusí být schopny zajistit výkony podle úhradové vyhlášky. 


Ministr Adam Vojtěch upřesnil nová opatření ze strany státu, který od pátku 18. září zavádí roušky ve všech prostorách 2. stupňů ZŠ, ale i na středních a vysokých školách, omezuje účast na veřejných akcích a provozní dobu stravovacích služeb a podobných provozoven. 


Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický upozornil, že personální kapacita Krajské hygienické stanice (KHS) v Pardubickém a dalších krajích už je zcela vyčerpána, kraj dokonce finančně podpoří KHS z krizového fondu, aby mohla zaměstnat externí pracovníky, kteří budou provádět monitorované telefonáty. Hejtmani také informovali ministra zdravotnictví o tom, že testovací kapacity v regionech jsou na hranici svých možností a není možné je dále navyšovat.


Poděkování krajům za spolupráci vyjádřil plukovník Petr Šnajdárek z Centrálního řídicího týmu, který ujistil, že dále bude snaha o úzkou koordinaci s regiony.

Další videokonferenci hejtmani plánují v pondělí 21. září 2020.


 • tisková zpráva AKČR
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Hejtmani žádají vládu o aktivní přípravu krizových opatření a aktivaci Ústředního krizového štábu
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.9.2020 / 17.9.2020

Počet návštěv: 398
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek