Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Hejtmani krajů po jednání v Jihlavě předloží novému premiérovi 91 priorit

Rada Asociace krajů ČR na svém víkendovém jednání v Jihlavě odsouhlasila 91 prioritních bodů, které předloží asociační předsedkyně Jana Vildumetzová novému premiérovi. Hned jak bude zvolen. Cílem bude dostat co nejvíce zájmů krajů do budoucího programového prohlášení vlády. „Největší váhu dáváme získání peněz ze SFDI na opravy silnic II. a III. tříd, udržitelnému a důstojnému financování sociálních služeb a zdravotnictví, penězům na školství a posílení role krajů při administraci a čerpání konkrétních evropských dotací. Dlouhodobě trváme na tom, aby všechny peníze šly krajům systémově, proto opět navrhneme, aby se s novou vládou otevřelo jednání o rozpočtovém určení daní,“ komentoval jednání hejtmanů v Kraji Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Podle informací předsedkyně AKČR a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové je na  opravy silnic II. a III. tříd, které mají kraje ve svém vlastnictví, pro příští rok potřeba státní pomoc ve výši minimálně pěti miliard korun. !Pokud jde o Kraj Vysočina, získali jsme ze Státního fondu dopravní infrastruktury za poslední dva roky 572 miliónů korun a opravili 131 km silnic a 16 mostů. Spoluúčast státu na spolufinancování oprav silnic nižších tříd považuji za klíčovou, a pokud chceme zachovat tempo oprav, musíme se o tyto peníze hlásit a především, dostat je od státu včas – včas znát jejich výši a podmínky jejich získání. Peníze, které nám SFDI přislíbí v půlce roku už stěží za šest měsíců stihneme proinvestovat,“ argumentuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Dodává, že v penězi na opravy krajských silnic se zatím v návrhu státního rozpočtu vůbec nepočítá.

 

Další prioritou krajů je spravedlivé financování sociálních služeb. V současném návrhu státního rozpočtu pro příští rok je pro kraje zatím pouze 11,6 mld. korun. Podle aktuálních čísel všech hejtmanství je třeba miliard 19, důvodem je růst platů v tomto rezortu. Jen Kraj Vysočina žádá po státní pokladně pro rok 2018 příspěvek ve výši 798 miliónů korun. Jen tak bude moci být zachována síť sociálních služeb v současném rozsahu.

 

Pokud jde o regionální školství – i zde se zvedly platy pedagogických i nepedagogických pracovníků a na jejich pokrytí v obecních a krajských školách a školských zařízeních v Kraji Vysočina je třeba cca 620 miliónů korun. Školství patří mezi další krajské priority diskutované hejtmany krajů. Mezi prioritami krajů adresovanými budoucímu premiérovi figuruje také problematiky výkupu pozemků pod krajskými komunikacemi, posílení role krajů při přerozdělování evropských dotací především místního a regionálního charakteru nebo posílení elektronické bezpečnosti a rozvoj IT.


  • Jitka Svatošová, oddělení tiskové
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-.vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.11.2017 / 27.11.2017

Počet návštěv: 4371
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek