Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

Hejtmana Jiřího Běhounka navštívila dcera slavného letce Karla Kuttelwaschera

Vee Darlington
Sídlo Kraje Vysočina v Jihlavě navštívila dcera nejúspěšnějšího pilota RAF a významného rodáka z Vysočiny Karla Kuttelwaschera. Vee Darlington přijal hejtman Jiří Běhounek, který ocenil její pozitivní přístup a za Kraj Vysočina ji jako poděkování předal květinu i drobný dar. Dcera Karla Kuttelwaschera přijela do České republiky u příležitosti státního svátku 28. října, kdy od prezidenta Miloše Zemana převzala za otce in memoriam Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy.
 

 
 

Několik dní po převzetí vyznamenání strávila v Česku, aby se setkala s členy své rodiny na Havlíčkobrodsku a Žďársku, pobesedovala o záležitostech II. světové války se středoškolskými studenty. „Mladí by měli znát historii Československa a vědět, že jejich pradědové a dědové bojovali i za jejich svobodu,“ uvedla Vee Darlington při rozhovoru s hejtmanem Jiřím Běhounkem.


Dceru českého stíhače a leteckého esa britského královského letectva v době II. světové války Vee Darlington doprovázel na setkání v sídle Kraje Vysočina předseda spolku Czech Spitfire Club Zdeněk Sadecký. Ten Jiřímu Běhounkovi představil vizi spolku, kdy by v budoucnu mohly desítky významných letců II. světové války připomínat desky na jejich rodných domech po celé Vysočině. „Je důležité vědět, že česká historie ukrývá řadu hrdinů, kteří by neměli být zapomenuti, ale naopak bychom si měli jejich památku a odkaz stále připomínat. V dnešní rozpolcené době je vzorů odvahy, morálky a lidských hodnot třeba,“ nechal se slyšet hejtman Jiří Běhounek.


Karel Miloslav Kuttelwascher se narodil 23. září 1916 ve Svatém Kříži u dnešního Havlíčkova Brodu. V osmnácti letech se dobrovolně přihlásil k letectvu. Po okupaci se přes Polsko dostal do Francie, kde byl nucen vstoupit do Cizinecké legie. Z poražené Francie odcestoval přes Alžír a Gibraltar do Velké Británie. V Royal Air Force byl přidělen k 1. stíhací peruti se stroji Hawker Hurricane. Během roku 1941 zničil tři Messerschmitty Bf-109. Za měsíčných nocí dubna 1942 jednotka zahájila akce Night Intruder - ty spočívaly v individuálních útocích na bombardéry Luftwaffe v okolí jejich letišť ve francouzském vnitrozemí. Kuttelwascher zaznamenal při těchto nebezpečných akcích 15 jistých vítězství. V červnu byl odvolán z operační služby a poslán na půlroční propagační cestu po USA a Kanadě. Koncem války pak pracoval jako zalétávací pilot. Do vlasti se vrátil v srpnu 1945, ale za necelý rok odjel zpět do Británie za manželkou Ruby a dětmi - synem Huwem a dvojčaty Vee a Mari. Pilotoval tam potom dopravní letouny u společnosti BEA. Zemřel náhle v noci na 18. srpna 1959, během dovolené v jižní Anglii. Podlehl srdečnímu infarktu. Za své mimořádné výkony obdržel řadu vyznamenání. Výjimečné je zejména dvojnásobné udělení britského Záslužného leteckého kříže DFC krátce po sobě.


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 3.11.2016 / 3.11.2016

Počet návštěv: 4464
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek