Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek hodnotí a bilancuje 365 dní roku 2015

Hejtman Jiří Běhounek: Jsme připraveni a chceme pomoci postiženým krajům
Rok 2015 byl pro Kraj Vysočina očima krajského politika a hejtmana především rokem posledního možného čerpání evropských dotací podle starého dotačního systému, rokem dlouhého sucha a rokem generální opravy operačního střediska krajské záchranné služby, velké vozové obměněny této klíčové složky integrovaného záchranného systému, rokem oprav téměř 180 km krajských silnic a mostů za 1,7 mld. korun, rokem jedné z největších krajských prezentací v zahraničí na EXPO 2015 Milán, prvním rokem nového financování sociálních služeb, rokem vyhlášení historicky prvních kotlíkových dotací a opět rokem, kdy Kraj Vysočina hospodařil v černých číslech a opět s přebytkem.
 

 
 

O čem se mluvilo a co by se nestalo bez zásadní role vedení Kraje Vysočina

Krajská knihovna: Ještě v roce 2014 jsem měl krajskou knihovnu zařazenou v jiné méně pozitivní kategorii. V letošním roce se podařilo najít nové řešení umístění knihovny ve velice zajímavé lokalitě centra Havlíčkova Brodu. V tomto konkrétním případě je  třeba férově ocenit aktivitu vedení města a také tamního zastupitelstva, které velice rychle umožnilo změnit územní plán, tak aby knihovna resp. její projekt mohl být posunut. Takže po 13ti letech byl udělán krok dopředu. V místech původně plánovaného sídla knihovny bude už letos krajem rekonstruován pavilon pro účely plicního oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod.  

Vybavení krajských přírodovědných center – badatelen: V tomto případě hrdě mluvíme o jedné z největších investic do odborného vybavení krajských středních škol v historii kraje. Díky úspěšně podanému projektu se podařilo za EU dotaci v rámci projektu Badatelská centra vybavit špičkovou badatelskou technikou učebny chemie, biologie i fyziky v pěti krajských gymnáziích. Celkem vše za 33,5 mil. korun. Pořízeny byly mikroskopy, spektrometry, vysokorychlostní kamery a další speciální technika. Pokračujeme také cestou cílené podpory technických oborů, letos poprvé dostali speciální stavebnice ROTO od Kraje Vysočina všichni prvňáčci v regionu, pokračuje projekt Stavíme z Merkuru.

Začalo se vysokorychlostně vážit (dynamické váhy): První váhy zabudované v tělese vozovky nechal Kraj Vysočina pilotně instalovat u Velkého Meziříčí. Ve zkušebním provozu zaznamenaly pět až sedm přetížených vozidel denně. V okamžiku ostrého provozu se přetížená nákladní vozidla začala silnici II/602 u Velkého Meziříčí vyhýbat a využívat pro tranzit souběžnou dálnici D1, kam tato doprava patří. Investicí 3,3 miliónu korun se Kraji Vysočina podařilo ochránit investice do modernizace krajských komunikací ve výši stovek miliónů korun. Vedení Kraje Vysočina je rozhodnuto tuto praxi rozšířit na další zatěžované silnice.

Vybavení krajských nemocnic moderní technikou:  Mohl bych vyjmenovávat desítky položek, které se nově obměnily v seznamech majetku krajských nemocnic a na jejichž existenci závisí lidské životy nebo kvalita zdravotní péče poskytované nemocnicemi Kraje Vysočina. Nejvyšší hodnotu (109 mil. korun) má jednoznačně supermoderní lineární urychlovač pro onkologické centrum, v době pořízení nejmodernější v ČR, který slouží od října v Nemocnici Jihlava a dále terapeutické ortovoltážní ozařovací systém pro radioterapii umístění v Nemocnici Pelhřimov. Podařilo se připravit veřejnou zakázku na aktuální nákup magnetické rezonance pro Nemocnici Nové Město na Moravě. Do dalších dvou tří let by mohly mít díky pomoci Kraje Vysočina tuto speciální techniku k zobrazení vnitřních orgánů lidského těla také v nemocnicích v Havlíčkově Brodě a Třebíči.

 

V roce 2015 se Vysočině vyhnula velká přírodní neštěstí typu povodeň, sněhové přívaly, máme za sebou pouze jedno období dlouhotrvajícího sucha trvající od 10. 8. 2015 až do 19. 8. 2015. Díky všem spoluobčanům za ohleduplnost a Hasičskému záchrannému sboru Kraje Vysočina za profesionální zvládnutí této situace.

 

A pokud jde o rok 2016 v pozitivním duchu – pak postavíme novou tělocvičnu v Třebíči, tamtéž začne růst nový pavilon nemocnice – v tomto případě mluvíme o největší krajské investici ve výši cca 420 mil. korun, generální opravou projde interní pavilon Nemocnice Jihlava, začne stavba nového domova důchodců v Havlíčkově Brodě, stavební úpravy čekají Horácké divadlo v Jihlavě, dokončíme modernizaci ústavu v Nových Syrovicích...

 

A spravedlivě se zmíním i o věcech, které nejdou tak rychle, jak bychom si představovali

Komplexní dopravní systém Kraje Vysočina: Spravedlivý čas věnujeme diskuzi podmínek a nastavení systémů s obcemi, ty jsou v této věci klíčovými partnery a jednání s nimi nesmíme podcenit. V roce 2016 bychom rádi celý systém projektově dokončili. V roce 2017 by mohl být projekt soutěžen a v dalších letech by mohla začít veřejná doprava v Kraji Vysočina fungovat v nových podmínkách. Znamená to, že lidé budou moci využívat jednu jízdenku se stejnou cenou na různé dopravní prostředky z bodu A do bodu B, rádi bychom do systému implementovali i místní hromadnou dopravu, pokud budou mít obce zájem.

Dostavba 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany: Pro kraj je jaderná elektrárna ekonomicky strategický subjekt, který je klíčovým zaměstnavatelem na Třebíčsku a váže na sebe velice sofistikovaný servis, který už umí region nabídnout.

Klesá počet obyvatel: Letos ubylo podle ČSÚ 500 obyvatel. Tady si umím představit velice jednoduché řešení – zvýšení porodnosti. Spravedlivé je zmínit i prorodinnou a seniorskou politiku Kraje Vysočina. V letošním roce byla dokončena síť pointů, které nabízejí služby zaměřené na fungování rodin a také poradenství v oblasti seniorských aktivit.

 

Novinky roku 2016

Rozpočtové určení daní – očekáváme nárůst o 300 – 350 mil. korun, půjdou do Fondu strategických rezerv. Podíl RUD pro kraje se má od Nového roku podle platné novely vrátit na úroveň roku 2011.

Nová příspěvková organizace Projektová kancelář Kraje Vysočina

Sloučení základních škol, zřizovaných Krajem Vysočina - 1. 1. 2016 došlo na základě rozhodnutí Zastupitelstva Kraje Vysočina ke sloučení Základní školy Humpolec, Husova 391 a Základní školy Pelhřimov, Komenského 1326.  Z humpolecké školy se stalo odloučené pracoviště pelhřimovské školy. Obě zařízení nyní fungují pod společným názvem Základní škola Pelhřimov, Komenského 1326. Nově vzniklá organizace je výsledkem spolupráce obou základních škol a zřizovatele tak, aby změna nikterak neovlivnila činnost těchto zařízení a neměla negativní dopad na žáky či zaměstnance škol. V čele sloučené příspěvkové organizace Kraje Vysočina stojí dosavadní ředitelka pelhřimovské školy Nella Slavíková.


Všem občanům Kraje Vysočina přeji úspěšný rok 2016.


MUDr. Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek hodnotí a bilancuje 365 dní roku 2015
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 5.1.2016 / 5.1.2016

Počet návštěv: 1396
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek