Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Hejtman Jiří Běhounek viděl "kompostárnu" ve Vyskytné a souhlasí s nutností rychlého řešení nevyhovujícího stavu

Hejtman Jiří Běhounek viděl
Lidem z obcí Vyskytná u Jihlavy a Bílý Kámen na Jihlavsku došla trpělivost. Dlouhé měsíce je trápí silný zápach z blízké kompostárny, kterou provozuje brněnská společnost Setra. V pondělí 26. července místní občané předali hejtmanovi Vysočiny Jiřímu Běhounkovi protestní petici s požadavkem okamžitého zastavení provozu.
 

 
 

Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek a radní kraje pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý si kritické místo v k. ú. Vyskytná osobně 27. července prohlédli. "Je jasné, že místní obyvatelé potřebují pomoc. Jejich usilovná snaha situaci řešit bohužel u provozovatele narazila na absolutní nezájem, je čas do celé věci vstoupit a dohlédnout na důslednou kontrolu provozování kompostárny vč. spravedlivého postihu v případě, že zde není cokoli v pořádku," uvedl na místě hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

 

Petici, kterou obdržel kraj Vysočina, podepsalo 450 lidí. Podle starostky Bílého Kamene Elišky Fridrichovské sice brněnská firma Setra nazývá provoz kompostárnou, ve skutečnosti však jde spíše o sklad kalů z nedalekého masokombinátu v Kostelci. Tyto kaly by podle provozního řádu měly být součástí kompostu v poměru 15% ku 85% ostatních složek (především tráva, štěpka atd.), přičemž ihned po navezení se má provést smíchání složek kompostu a překrytí zeminou. Množství navážených kalů je však podle Fridrichovské daleko větší a smíchání se zásypem se neprovádí. Lidé jsou podle zástupců místních samospráv od letošní zimy obtěžováni intenzivním zápachem, který znemožňuje větrání, stěžují na bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a průjmy.

 

Vedení kraje Vysočina nyní ve věci provozu kompostárny ve Vyskytné u Jihlavy bude úzce komunikovat s kontrolními orgány - Českou inspekcí životního prostředí, Krajskou hygienickou stanicí a stavebním úřadem jihlavského magistrátu. "Určitě vyzveme k jednání i zástupce firmy Setra, protože pokud zde pracovníci inspekce shledali závažné provozní nedostatky, je třeba z toho vyvodit okamžitá opatření. Opravdu neradi bychom zde měli další administrativní "drahou válku"  bez efektu, jako tomu bylo v případě skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách," uvedl Zdeněk Ryšavý, radní kraje Vysočina pro oblast životního prostředí.

 

 

Hejtman Jiří Běhounek viděl 'kompostárnu' ve Vyskytné a souhlasí s nutností rychlého řešení nevyhovujícího stavu

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 28.7.2010 / 28.7.2010

Počet návštěv: 22046
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek