Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Hejtman Běhounek: Partnerství s Nitranským krajem má velký potenciál

Nitra
Společná historie v rámci jednoho státu, podobná společenská struktura i vývoj hospodářství, neexistující jazyková bariéra, to vše jsou významné skutečnosti, které vytváří prostor k tomu, aby se spolupráce s Nitranským samosprávným krajem rozvíjela mnohem intenzivněji než doposud. To uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek po návratu z dvoudenní pracovní cesty na Slovensko.
 

 
 

Hejtman Jiří Běhounek v doprovodu náměstka Libora Joukla a radního Josefa Matějka jednali minulý týden s nejvyššími představiteli Nitranského kraje o směřování budoucí spolupráce. Hejtman Běhounek i předseda Nitranského samosprávného kraje Milan Belica se shodli, že klíčovými sférami by měla být zejména oblast čerpání finančních prostředků z evropských fondů v rámci přeshraniční spolupráce, oblast cestovního ruchu, dopravní infrastruktury, zemědělství nebo informačních technologií. „Podobné zájmy v rámci evropských struktur i podobné problémy, které spojují oba naše regiony, jsou příležitostí k prohloubení vzájemného partnerství. Podle mého názoru bychom toho měli využít hlavně při čerpání evropských peněz a při turistické propagaci obou krajů,“ zdůraznil hejtman Běhounek.

 

Velký prostor v rámci oficiálních jednání byl věnován také oblasti zdravotnictví a zemědělství. Radní pro zemědělství, vodní a lesní hospodářství Josef Matějek se v Nitře setkal s ředitelem pobočky hospodářské a potravinářské komory Jozefem Bakem a s vedoucím odboru strategických činností krajského úřadu Martinem Čajou. Společně diskutovali o aktuálních problémech zemědělství v obou regionech jako například prodej půdy do rukou zahraničních vlastníků, nízké výkupní ceny zemědělských produktů, stávající legislativa a další. Krajská delegace měla také možnost navštívit v Nitře jeden z nejvýznamnějších evropských mezinárodních veletrhů věnovaný zemědělství Agrokomplex 2009.

 

Partnerskou smlouvu s Nitranským samosprávným krajem podepsala politická reprezentace v dubnu 2006. V loňském a letošním roce se uskutečnily v rámci spolupráce například tyto akce:

 

Spolupráce škol: Spolupráci s Nitranským samosprávným krajem, která se zaměřuje především na výměnné stáže studentů, mají školy: Střední škola technická Jihlava, Hotelová škola Světlá a  Obchodní akademie ve Velkém Meziříčí, Střední škola obchodu a služeb Jihlava, Akademie – Vyšší odborná škola, Gymnázium a Střední odborná škola uměleckoprůmyslová Světlá nad Sázavou.

 

Konference v Nitře pod názvem „Regionální destinační management“:

Dne 29. 5. 2009 se v Nitře uskutečnila konference věnovaná managementu turistických regionů. Na pozvání organizátora, odboru zahraničních vztahů a cestovního ruchu partnerského Nitranského kraje, se konference zúčastnili zástupci Vysočina Tourism. Účastníci konference měli možnost získat informace o zkušenosti z postupného uplatňování strategie rozvoje cestovního ruchu v kraji Vysočina.   

 

Soutěž KOLAGATIA – MLADÝ ZÁCHRANÁŘ 2009: Odbor krizového řízení podporuje prezentaci kraje při  účasti  na soutěži středních škol s mezinárodním zastoupení v NSK s názvem „KALOKAGATIA – MLADÝ ZÁCHRANÁR 2009“. Tato soutěž je zaměřená na využívání získaných teoretických zkušeností v praxi při poskytování pomoci a ochrany jiným v nouzi a bude se konat v září 2009. Za kraj Vysočinu bude soutěžit Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Havlíčkův Brod.

 

Spolupráce v rámci IZS: nácvik zásahu složek IZS: Dne 16. 9. 2009 se uskuteční nácvik zásahu složek IZS kraje Vysočina po pádu letadla. Cílem je ověřit postup a taktiku složek IZS při společném zásahu při záchranných a likvidačních pracích. K tomuto nácviku budou v rámci příhraniční spolupráce pozvání příslušní zástupci z Nitranského samosprávného kraje a zástupci pracovní skupiny Dolního Rakouska.

Eva Neuwirthová, odbor sekretariátu hejtmana
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 161
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 24.8.2009 / 24.8.2009

Počet návštěv: 25698
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies