Další informace

 
 

Doporučujeme

Naše bannery a ikonky pro vaše stránky:
  • Odkaz na zřizovatele
  • Fond Vysočiny
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace > Právní předpisy kraje


 

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

 

 
 

Jaký byl rok 2012 z pohledu Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě ?

Velmi hektický a velmi rozmanitý. Museli jsme se potýkat s celou řadou problémů, ale díky soudržnosti stávajícího pracovního kolektivu jsme se s nimi dokázali vypořádat a odměnou nám bylo ocenění a uznání návštěvníků, kteří nejvíce ocenili výstavu Bohuslava Reynka spolu s objevem zcela neznámého díla velice nadaného Jaroslava Libry. Velkému zájmu se těšila díla Jana Trampoty a Vybraná společnost Hany Purkrábkové. Doufám, že stejnému zájmu se bude těšit i dílo Jaroslava Panušky st., které jsme připravili na přelom roku. Přes nedostatek finančních prostředků se nám podařilo díky přispění výtvarníků a jejich přátel připravit a vydat katalogy hned ke čtyřem výstavám. Vedle plánovaného katalogu k II. trienále současné studentské ilustrační tvorby to byly katalogy k výstavám Zlínský okruh 2, Bohuslav Reynek a Jaroslav Libra a katalog k poslední letošní výstavě věnované Jaroslavu Panuškovi.

Vernisáž výstavy

 

Vybraná společnost

Vedle výstav jsme realizovali i další akce pro veřejnost a to u příležitosti Mezinárodního dne muzeí, Dne evropského historického dědictví, Týdne seniorů, Dnů otevřených ateliérů a Podzimního knižního veletrhu. Velmi úspěšná byla i Noc v galerii a dny otevřených dveří. Velkému zájmu veřejnosti se těšily přednášky o Augustu Švagrovském a jeho sbírce, Janu Trampotovi a Bohuslavu Reynkovi. Své stálé posluchače potěšil nedělní odpolední koncert Pěveckého sboru Limbora. Velký zájem byl i o již tradiční sobotní a nedělní dílny /např. FIMO, plstění, tiffany/ a dílny pro děti.

Noc v galerii

 

Noc v galerii 2

 

Za velký úspěch považuji i rozšíření sbírkového fondu dary, z nichž bych chtěla jmenovat dvě kresby Bohuslava Reynka, které nám věnovala paní Annick Auzimour, prezidentka společnosti Bohuslava Reynka a Suzanne Renoud ve Francii.  

Ve spolupráci s vedením oddělení vnějších vztahů Kraje Vysočina, Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě a Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě připravujeme výstavu Krajina Vysočiny, která prostřednictvím děl pestrého výběru autorů představí současnou výtvarnou tvorbu na Vysočině v St. Pöltenu v rámci uzavřené Dohody o spolupráci Kraje Vysočina se zemí Dolní Rakousko, jejíž předpremiéra právě probíhá ve výstavních prostorách Horácké galerie.

 

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

Největšímu zájmu veřejnosti se těšila prázdninová výstava připomínající 120. výročí narození Bohuslava Reynka a jeho spolužáka Jaroslava Libry, na kterou jezdili zájemci z celé republiky, jak dokládají zápisy v návštěvní knize. Na výstavě, kterou jsme realizovali ve všech výstavních prostorách galerie, jsme představili výběr kreseb Bohuslava Reynka z Francie z období dvacátých a třicátých let 20. stol., grafických listů z období let 1943 – 1971, ale také několik obrazů. Těší mne, že se nám podařilo veřejnost překvapit několika objevy. Vůbec poprvé zde byly představeny dva Reynkovy obrazy ze soukromých sbírek a dvě kresby, které naší galerii darovala sběratelka Reynkova díla v Grenoblu. V pozůstalosti Jaroslava Libry jsme objevily i dvě rané Reynkovy kresby a řadu neznámých dokumentů z doby studií obou přátel, které se v Reynkově díle neuchovaly. Překvapením bylo i několik studijních skic, na nichž mladičký Reynek svému kamarádu Jaroslavu Librovi postál nebo poseděl modelem a v neposlední řadě i ex libris, které Jaroslav pro svého kamaráda a začínajícího básníka vytvořil. Překvapením pro návštěvníky byl i fakt, že jsme připravili dvě kolekce děl obou autorů, takže v srpnu došlo k rozsáhlé obměně vystavených kreseb a grafických listů. Díky velkému finančnímu spolupodílu reklamní agentury eF. S.r.o. v Českých Budějovicích se nám podařilo připravit a vydat i katalog.  

 

Co zajímavého připravujete v roce 2013?

 Připravujeme celou řadu zajímavých výstav. První je přehled prací výtvarníků, kteří se stali držiteli Ceny Vladimíra Boudníka, ocenění je udělováno významným grafikům za jejich celoživotní dílo. Milovníci klasiky se mohou těšit na výstavu obrazů a kreseb Wilhelma Riedla, kterou připravujeme s Oblastní galerii v Liberci. Na své si přijdou i milovníci ilustrací, pro které chystáme hned dvě zajímavé výstavy. Připravujeme i autorskou výstavu polského výtvarníka Filipa T.A.K., který od sedmdesátých let žije na Vysočině a v příštím roce oslaví šedesátku. Na přelom roku máme naplánovanou výstavu obrazů, kreseb a grafiky Kamila Lhotáka, od jehož narození letos uplynulo 100 let.

Ke všem plánovaným výstavám samozřejmě budou připraveny zajímavé doprovodné programy především pro školy.

 

Na které z již „tradičních akcí“ se mohou návštěvníci opět těšit a na kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?

V příštím roce se opět zájemci mohou těšit na různé výtvarné dílny a tradiční akce jako Noc v galerii, Dny otevřených dveří a samozřejmě v předvečer svátku sv. Mikuláše na „Peklo v galerii“.

Osobně se nejvíce těším na výstavu obrazů a kreseb Wilhelma Riedla (1832–1876), výtečného malíře a krajináře, který pocházel ze světoznámé sklářské rodiny usazené v Antonínově (Josefův Důl) v Jizerských horách. Riedlovo malířské dílo bylo dlouhá léta neprávem opomíjené, ale především díky Oblastní galerii v Liberci si již své obdivovatele našlo. V závěru roku pak na výstavu díla Kamila Lhotáka, jehož okouzlení technikou spolu s nostalgií všedního dne si stále nachází nové a nové obdivovatele.

Na otázky odpovídala: Mgr. Hana Nováková, ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

http://www.galeriehb.cz

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 21.12.2012 / 21.12.2012 | Zveřejnit od: 21.12.2012
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 14821
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek