Cesta: Titulní stránka > Jana Fischerová - náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina


 

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě představuje Josefa Sasku a jeho sílu barvy

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě představuje Josefa Sasku a jeho sílu barvy
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila k životnímu jubileu havlíčkobrodského rodáka, akademického malíře a grafika Josefa Sasky výstavu nazvanou Síla barvy. Výstava představuje a veřejnosti přibližuje novou polohu autorovy malířské tvorby, která vznikla především v posledním desetiletí. Stěžejní role v této tvorbě náleží barvě a ploše. Josef Saska na plátnech rozehrává fascinující hru tvarů ploch a souhru objemů v prostoru, kde barva je stavebním prvkem celého díla. Výstava potrvá v havlíčkobrodské galerii až do 10. listopadu.
 

 
 

Na výstavě je zastoupena krajinomalba, která Josefa Sasku provází celou jeho uměleckou dráhou. Vedle známých a zažitých scenérií Českomoravské vrchoviny v jejím nostalgickém hávu autor předkládá úplně jinou podobu krajiny. Odhaluje mnohotvárný svět ohromujících forem a barev, světelné i barevné energie. Expresivně zachycuje neuchopitelné přírodní dění, snaží se proniknout pod povrch neustále se proměňující situace, prolínání vrstev a prostupování barev. Ale vrací se také k tématu ruderálních zákoutí, kterým se věnoval na počátku své umělecké dráhy. V jeho podání jde o objevování krásy a síly přírodního společenství, jež vzniklo v podmínkách člověkem výrazně pozměněného prostředí.

 

V podobném duchu maluje i zátiší, kde klade důraz na vyznění celku. Tvary zobrazovaných věcí značně zjednodušuje a oprošťuje od nepodstatných detailů. Základem díla je jasná kompozice, kterou tvoří buď rytmickým řazením prvků, nebo ostrými barevnými kontrasty i citlivě sladěnými tóny. Vystavené obrazy ukazují, že Josef Saska si více jak půl století jde svou vlastní cestou bez ohledu na módní umělecké trendy, neustále hledá nové polohy a možnosti a překvapuje nás nejen svým tvůrčím záběrem, ale i experimentováním a objevováním nových výrazových prostředků.


Více informací o výstavě zde.


saska

saska

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě představuje Josefa Sasku a jeho sílu barvy
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 14.10.2019 / 14.10.2019

Počet návštěv: 927
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek