Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě představí výběr z díla Pavla Sukdoláka

Na konci září oslaví devadesáté narozeniny stále aktivní výtvarník, humpolecký rodák a jeden z nejvýznamnějších českých grafiků druhé poloviny 20. století Pavel Sukdolák. Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila v termínu od 28. srpna do 4. října 2015 tomuto jubilantovi výstavu výběru z jeho díla.
 

 
 

Výstava je nejen malým ohlédnutím na 65 let jeho tvorby, ale představí i grafiky vzniklé v posledním desetiletí. „Pastelové kresby a barevné lepty Pavla Sukdoláka vytvářejí vlastní svět, poetický, tajemný, snový, ale bez záludností a děsu. Vyznačují se především barevným expresivním výrazem a lapidární formou. Ač každému jeho grafickému listu předchází pastelová kresba, v níž je barva pojednána ve své hmotě, měkké, roztíratelné, strukturovatelné, nelze tyto pastely považovat za pouhou přípravu, mají totiž malířské kvality. Z nich pak Pavel Sukdolák vybírá ty, které jsou vhodné k převedení do grafiky,“ přibližuje tvorbu Pavla Sukdoláka Hana Nováková, ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.

Pavel Sukdolák, absolvent ateliéru prof. Silovského na pražské AVU a dlouholetý člen SČUG Hollar se vedle zmiňované grafiky průběžně od konce padesátých let 20. stol. věnuje také ilustrační tvorbě. Ilustrace v jeho podání nejsou jen ozdobou či efektním doplňkem psaného slova, ale výtvarnou paralelou textu, ve které se snoubí jeho talent malířský s láskou
k psanému slovu, což mu zajišťuje výsostné postavení v současné ilustrátorské práci. Je to dáno i tím, že výtvarně zhmotňuje pouze díla autorů, jež jsou mu blízcí a s nimiž souzní. Tak se zrodilo i několik bibliofilských skvostů, kde Sukdolákův kultivovaný krásný lept, vybraný text, dokonalá úprava a vazba, kvalitní tisk na kvalitním papíru vytváří krásné a vzácné umělecké dílo.


„Pavel Sukdolák patří mezi umělce, kteří se sami příliš neprosazují a nechávají za sebe hovořit především svá díla. Své lepty dosud vytváří sám soutiskem z několika desek. Jeho niterné, symbolické lepty prozrazují čistotu, vážnost, pokoru a zodpovědnost umělce, který se nechává vést pouze vlastní cestou, aby si sám mohl svých výsledků vážit. Estetická originalita a cizelovanost jeho osobitých grafických listů mu přinesly i řadu ocenění hlavně v zahraničí,“ doplňuje Hana Nováková.


Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě zaujímá specifické místo v síti českých galerií, jako jediná v České republice se specializuje na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku vzniklou po roce 1918. Pavel Sukdolák patří mezi její kmenové autory. V podsbírce grafika je průřez jeho grafickou tvorbou od počátků až po současnost. Je zastoupen i v podsbírce ilustrace a kresba.

 

Ukázku z tvorby Pavla Sukdoláka, která je součástí sbírkového fondu Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, naleznete na webové stránce www.mgvysociny.cz


 • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  Krajský úřad Kraje Vysočina
  tel.: 564 602 382, e-mail: novotna.l@kr-vysocina.cz
Pavel Sukdolák - výstava

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 21.8.2015 / 21.8.2015

Počet návštěv: 5055
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek