Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Františka Brávková si studium ve Francii chválí

Františka Brávková si studium ve Francii chválí
Františka Brávková z pelhřimovského gymnázia studuje od září letošního roku na Lyceu Tomáše Masaryka ve francouzském městečku Vouziers v rámci programu Jeden rok v Champagne-Ardenne. Gymnazistka se učí podle stejných osnov jako její spolužáci, přes týden bydlí na internátě a o víkendech tráví čas v hostitelské rodině. Františka si studium ve Francii chválí a popisuje, jak si ve francouzské škole a cizím prostředí zvykla:
 

 
 

Františko, jak je z Vašeho pohledu studium ve Francii náročné? Překvapilo Vás něco?

Studium samo o sobě náročné není. Pokud porovnám úroveň studia ve Francii se studiem na osmiletém gymnáziu v České republice, je to ve francouzské střední škole jednodušší. Náročné je pro mě pouze porozumět látce ve francouzštině.  Překvapila mě především délka dne a počet vyučovacích hodin. Školu začínáme v osm hodin ráno, jedna vyučovací hodina trvá 55 minut a pak, pouze s hodinovou přestávkou na oběd, pokračujeme až do pěti hodin odpoledne. Máme spojený zeměpis s dějepisem a chemii s fyzikou, takže probíráme danou věc z více hledisek. Velmi mě baví francouzština, předmět literatura a společnost a tělocvik. Tyto hodiny se hodně liší od hodin v Česku.

 

Jak trávíte čas o víkendech v hostitelské rodině?

V rodině se často scházíme v obývacím pokoji, kde jsme schopni strávit půlku dne povídáním a neustálým mlsáním francouzských dobrot. Francii bych určitě doporučila všem, které zajímá místní architektura, umění, literatura a jsou milovníci dobrého francouzského jídla.

 

Co děláte, když máte volno?

Škola mi zabere většinu času, ale když máme míň práce do školy, čas od času vyrazíme s ostatními do města, třeba do kina. O víkendech vždy někam jedeme, ať už se jedná o návštěvu památek, příbuzných mé hostitelské rodiny nebo společné nákupy.

 

Čím je zajímavé městečko, ve kterém bydlíte a studujete?

Městečko Vouziers má přibližně 5 000 obyvatel, ale najdete zde úplně vše; kino, divadlo, supermarkety, knihovnu, atd. Lyceum, kde studuju, je pojmenováno po Tomáši Garrigue Masarykovi jako výraz úcty a díků všem československým vojákům, kteří bojovali v oblasti Champagne-Ardenne během první světové války. Podle informací, které jsem se dozvěděla, sám Masaryk výstavbu školy dotoval.

 

Program Jeden rok v Champagne-Ardenne je od roku 2010 organizován Krajem Vysočina ve spolupráci s Remešskou akademií (Académie de Reims) a každý rok se podařilovyslat do Francie jednoho studenta ze střední školy na Vysočině. Náklady na pobyt studenta ve Francii hradí s velké části sama rodina. Kraj Vysočina však poskytuje finanční prostředky na částečné pokrytí nákladů spojených se studijním pobytem v partnerských regionech v souladu s Pravidly Rady Kraje Vysočina )http://www.kr-vysocina.cz/pravidla-rady-kraje-vysocina-pro-poskytovani-studijniho-stipendia-kraje-vysocina/d-4047327/p1=46231).

Program je určen pro studenty ve věku 15 až 17 let, kteří se rozhodnou rozvinout a zlepšit své dovednosti ve francouzském jazyce, prohloubit své mezikulturní znalosti, seznámit se se  způsobem života Francouzů a prožít obohacující zkušenost. Podmínkami jsou základní znalost francouzského jazyka, ale zejména chuť, zájem a odhodlanost, samostatnost a podpora ze strany rodičů.  

Studenti jsou do programu vybírání na základě výběrového řízení, které se koná každoročně. Pro více informací kontaktujte Jana Skálu z oddělení vnějších vztahů krajského úřadu na adrese skala.j@kr-vysocina.cz nebo telefonicky na čísle 724 650 265.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 24.11.2014 / 24.11.2014

Počet návštěv: 12936
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies