Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Francouzskou cenu Akademie umění za grafiku letos obdržel Jan Vičar

Jednapadesátiletý grafik Jan Vičar tvořící svá díla na Vysočině obdržel koncem listopadu 2018 cenu Maria Avatiho – cenu francouzské Akademie umění za grafiku. Obstál mezi 95 přihlášenými umělci z celého světa, porotu oslovil svou prací, která respektuje tradice Vysočiny, ale citlivě začleňuje i vlivy získané při pobytech v jiných zeměpisných šířkách. Třemi Vičarovými díly v současné době disponuje i Oblastní galerie Vysočiny Jihlava.
 

 
 

Na podzim roku 2015 byl grafik Jan Vičar s podporou Kraje Vysočina vyslán jako první umělec z Vysočiny na dvouměsíční rezidenci do centra CAMAC v Marnay-sur-Seine, nedaleko Remeše a Troyes. „Rok a půl před odjezdem jsem se sám učil francouzsky, abych se lépe domluvil. Získal jsem cenné kontakty a řadu nových přátel, se kterými jsem stále v kontaktu. Láká mě cestovat za inspirací a dělat při pobytech svou práci. Francouzi umění rozumí a dobře na ně reagují,“ sdílí podrobnosti ke svým aktivitám Vičar. Ten se v následujících měsících bude intenzivně věnovat přípravě své autorské výstavy, která bude uspořádána v prosinci příštího roku v paláci Francouzského institutu v Paříži. Jde o poctu vítězi ceny Maria Avatiho. „Když je řeč o ceně Maria Avatiho, vzpomínám, jak si porota vyžádala k náhledům originály mých děl. Měl jsem jen dva dny na to, abych je do Paříže dopravil. Vše téměř ztroskotalo na neochotě řidiče dálkového autobusu přepravit mě i má rozměrnější díla, protože, jak jsem byl upozorněn, smotané koberce dálkové autobusy nepřepravují. Nakonec se řidič nechal přemluvit, byly to dlouhé minuty argumentace, ale nakonec jsem do Paříže i se smotanými grafikami odjel,“ líčí Jan Vičar.


Díla Jana Vičara, který tvoří v okolí Mrákotína u Telče, mohla veřejnost na Vysočině vidět naposledy v roce 2016, kdy vystavoval společně se studenty v Telči, ale i v galeriích v Jihlavě a Novém Městě na Moravě. „Aktuálně diskutujeme možnost pobytu francouzských umělců v Telči v červenci příštího roku. Ti by svá díla tvořili za účasti veřejnosti přímo na místě a následně je vystavili v Hasičském domě v Telči. Umělecká dílna by mohla být součástí Francouzsko-české hudební akademie,“ prozradila plány Kraje Vysočina a města Telč náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast  kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová. Od ní také Jan Vičar obdržel pamětní bronzovou medaili Kraje Vysočina jako poděkování za dosavadní šíření dobrého jména Kraje Vysočina v zahraničí.

 

Více o Janu Vičarovi například zde: http://www.stromart.cz/jan-vi%C4%8Dar.html 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Francouzskou cenu Akademie umění za grafiku letos obdržel Jan Vičar
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 7.12.2018 / 7.12.2018

Počet návštěv: 966
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek