Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina > Aktuality


 

Fake news aneb důvěřuj, ale prověřuj

Fake news aneb ...
Fake news neboli smyšlené, úmyslně zmanipulované zprávy, které se šíří jako „seriózní“ zpravodajství, jsou novodobým fenoménem. Autory těchto zpráv většinou motivuje možnost finančního zisku, ovlivnění veřejného mínění, zisk politických hlasů nebo jen radost ze strachu druhých. V dnešní době, kdy se svět potýká s pandemií Covid-19, se s těmito zprávami setkáváme velmi často, ať už se jedná o smyšlené zprávy o nemoci samotné či o aktuálně probíhajícím očkování.
 

 
 
Jak tyto zprávy odhalit? Je důležité zaměřit se na tón zprávy. Fake news se v nás snaží vyvolat emoce, především ty záporné. Tyto zprávy, většinou bulvárního charakteru, jsou často bez podpisu autora, ale s šokujícími nadpisy a informacemi.  Dezinformační zprávy se nejčastěji šíří přes sociální sítě, řetězové maily, přebírají je mezi sebou jednotlivé dezinformační weby. Proto je u fake news důležité stále pravdivé „Důvěřuj, ale prověřuj!“ Pokud Vás nějaká zpráva zaujme a zejména chcete-li se o ni podělit s ostatními, pátrejte po zdrojích a jejich důvěryhodnosti. I v případě dezinformací spojených s pandemií Covid-19 platí, že byste informace měli hledat či ověřovat na renomovaných zdravotnických webech. 

A jak proti fake news bojovat? Nesdílejte je, nešiřte je nebo nepřeposílejte odkazy dále a hlavně jim nevěřte. Více informací o problematice dezinformací a fake news naleznete na webu www.KPBI.cz, kde jsou k tomuto tématu dostupné jak e-learningové lekce, tak krátká videa.
 
 
Zodpovídá: Bc. Lucie Časarová
Vytvořeno / změněno: 10.3.2021 / 10.3.2021
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 1047
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies