Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Expozice kočárků a šicích strojů v Krucemburku

 

 
 

Otevírací doba

kdykoliv po předchozí telef. dohodě (hodina prohlídky nerozhoduje - všední i sváteční dny, víkendy)

 

Vstupné

 Dobrovolné


Autorem expozice je pan Jaroslav Jirásek, který se začal sběratelství věnovat po roce 1967, kdy ho nadchla krása starožitných hodin. Svoji zálibu postupně rozšířil na malované porcelánové hrnečky a jiné starožitné předměty, mj. hrací strojky, gramofony, radia. Po 70. roce se dokonce stal vlastníkem funkčního orchestrionu. Cílem jeho sběratelské vášně se později staly motocykly veterány a stabilní motory. Motory od vyhlášených výrobců, jako byli Klíma Brno, Lorenc Kroměříž a místní firma Jan Pujman Ransko, jsou nyní umístěny v muzeu hasičské techniky v Přibyslavi.
Vášeň pana Jiráska se asi před patnácti lety přenesla na šicí stroje a kočárky. Překrásné výrobky značek Singer, Pffaf a dalších byly nejen nepostradatelnými pomocníky, ale i ozdobou každé domácnosti díky zdobným prvkům na vlastním šicím stroji a nádherné kovářské práci na jejich podstavcích. Vedle šicích strojů jsou v expozici i stroje obuvnické, jeden pletací, stroj na obšívání knoflíkových dírek, dokonce pan Jirásek vlastní i originální balení ševcovských floků zaslaných za první republiky komusi z Ameriky.

Kočárky jsou dalším úžasným skvostem expozice. Nejstarší, asi z roku 1898, z Rakouska-Uherska, předčí svojí konstrukcí mnohé dnešní kočárky. Je dřevěný, ale konstruovaný jako rozkládací, takže může sloužit dvěma dětem. Další kočárky jsou na nízkých i vysokých kolech, nejstarší na dřevěných, a jejich košatiny jsou dřevěné nebo z proutí, novější mají kolečka gumová, konstrukci z umělé hmoty a textilu, ať už se jedná o tzv. hluboké kočárky, nebo sporťáky. Kočáry pro děti doplňuje i několik kočárků pro holčičky, včetně panenek a několika plyšáků, se kterými si děti hrály.

Doby dávno minulé připomínají i další vystavené věci, např. stará svítidla (a nejsou to jen lampy petrolejky), žárovky, psací a počítací stroje apod.
exteriér

interiér muzeanejstarší exponát

interiér kočárky

ševcovské šicí stroje

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 1
 

Zodpovídá: Jana Komínová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 11.7.2016 / 13.3.2019
Informace jsou aktuální

Počet návštěv: 5683
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 13.00–16.00, středa: 8.00–11.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek