Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Evropská komise schválila zvláštní balíček projektů ROP Jihovýchod nezakládajících veřejnou podporu

ROP Jihovýchod
Výbor Regionální rady Jihovýchod schválil 26. června 2013 dotace na podporu cestovního ruchu na jižní Moravě a Vysočině ve výši 570 milionů korun. 18 projektů však čekalo ještě na potvrzení z Evropské komise, že nezakládají veřejnou podporu a může jim být přiznána celá schválená dotace. Na začátku července přišlo rozhodnutí Evropské komise, projekty mohou vyčerpat všech přidělených 362 milionů korun.
 

 
 

Co to celé znamená? Každý projekt, který usiluje o získání dotace z evropských fondů, musí vědět, zda tzv. zakládá, či nezakládá veřejnou podporu. Pravidla veřejné podpory jsou složitá, ve zkratce jde o to, zda projekt neovlivňuje obchod mezi členskými státy, v našem případě zda projekty neovlivní návštěvy zahraničních turistů natolik, aby to znamenalo negativní vliv na podnikání v jejich zemi. Projekty zakládající veřejnou podporu mají zpravidla hrazeno nižší procento nákladů, dostanou tedy menší míru dotace.

 

„Již v prosinci 2012 jsme požádali Evropskou komisi o stanovisko ke konkrétním projektům, které by potenciálně mohly zakládat veřejnou podporu. Jsem rád, že naše rozhodnutí přidělit všem projektům maximální dotaci bylo správné a Komise je potvrdila. Nyní se nemůže stát, že by nějaký auditor v budoucnu řekl, že byla poskytnuta veřejná podpora a projekty mají část dotace vracet. Výsledek považujeme za veliký úspěch,“ komentoval situaci Ing. Artur Zatloukal, ředitel Úřadu Regionální rady Jihovýchod. „Evropská komise v našem případě reagovala pružně, posoudit takový počet projektů zároveň není vůbec obvyklé,“ dodal.

 

Projekty zahrnují obnovu kulturních památek, výstavbu naučných stezek a stezek pro pěší turisty a cyklisty, rekonstrukce přístupových komunikací a výstavbu parkovacích ploch nebo budování volnočasových a vzdělávacích center. Týká se to např. projektu Brno židovské – zpřístupnění synagogy na ulici Skořepka, který řeší rekonstrukci funkcionalistické stavební památky a její zpřístupnění pro veřejnost, dále parkoviště pro návštěvníky hradu Pernštejna, naučné stezky v okolí města Veselí nad Moravou, rekonstrukce zámku Miroslav, zázemí pro turisty v přístavu Strážnice II. Baťova kanálu-2. etapa a dalších.

 

ROP Jihovýchod má pro programové období 2007–2013 k dispozici dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 720 milionů eur, tj. přibližně 18,4 miliardy korun. Z této částky jsou k dnešnímu dni pro 745 projektů schváleny dotace (čistě evropské peníze) ve výši 16,6 miliardy korun a na účty příjemců dotací již bylo proplaceno více než 12,4 miliardy korun (celková dotace).

 

Převzato z ROP Jihovýchod, více informací naleznete na stránkách www.jihovychod.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 22.7.2013 / 22.7.2013

Počet návštěv: 11070
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek