Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Enersol 2019: Oceněné studentské projekty cílí na úspory

Peletovací stroj, Školní kogenerační jednotka nebo řízení chytré domácnosti – projekty, které mimo jiné posílá porota Krajské konference se soutěžní přehlídkou žákovských projektů Enersol 2019 do celostátního kola a budou reprezentovat středoškolské inovace made in Vysočina 21. a 22. března 2019 v Pardubicích.
 

 
 

V kategorii Enersol a praxe, kam postoupilo na základě rozhodnutí první poroty osm prací na témata OZE, úspor energií, ochrany životního prostředí, snižování emisí v dopravě nebo odpadového hospodářství a aktuální otázky úspor vody, se stal vítězem student 4. ročníku oboru technické liceum SPŠ Třebíč Adam Abrahám ze SPŠ s prací Peletovací stroj, aneb topíme úsporně. „Můj projekt má vyřešit využití velkého množství dřevního odpadu. Doma využíváme pro vytápění dávkovací kotel na pelety, k této problematice mám blízko a inspiroval jsem se potřebou praxe,“ uvedl Adam Abrahám. S ním do celostátního kola postupují Jan Vondráček ze SŠS Třebíč. (2. místo, název práce Školní kogenerační jednotka), Martin Hein s Janem Řehořem z VOŠ a SPŠ Žďár n. S. (3. místo, název práce Pedálové ovládání umyvadla) a Tomáš Barák ze SŠS Třebíč (4. místo, název práce Má rekuperace smysl?).


První a druhé postupové místo v kategorii Enersol a inovace obsadili Martin Gabrhel ze SPŠ Třebíč se zajímavou prací Chytrá domácnost a Petr Novák s Janem Pöndlem, žáci SŠPTA Jihlava, kteří prezentovali práci Piezoelektřina a její využití v energetice. „Na začátku projektu Chytrá domácnost byla reálná potřeba mojí babičky pohodlně řešit běžný domácí provoz, vybrané úkony teď ovládá přes svůj mobilní telefon. Nejde jen o záležitost řešící úspory, ale nabízející i zabezpečení. Práce na tomto projektu mi zabrala zhruba půl roku,“ prozradil oceněný Martin Gabrhel.


V kategorii Enersol a popularizace budou reprezentovat Kraj Vysočina na národním kole, které se bude konat 21. a 22. března 2019 v Pardubicích, žáci OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava Jakub Benda a Erik Kocour s prací Výprava za vodními zdroji.


„Letošní ročník byl opět zdařilý. Práce měly vysokou kvalitu a všichni žáci je odprezentovali velmi dobře,“ říká ředitel regionálního vzdělávacího centra pro projekt Enersol v Kraji Vysočina Josef Váca, který dodává, že každá z prací by si zasloužila postup dále, ale pravidla to neumožňují. Ceny vítězům předal hokejový internacionál Milan Chalupa.


Projekty Kraje Vysočina mají v národní  soutěže velký potenciál navázat na předchozí úspěchy. V posledních osmi letech z národního kola šestkrát Vysočina získala palmu vítězství a jedenkrát skončily projekty druhé. Nejlepší projekt v rámci ČR bude zemi reprezentovat na mezinárodním kole, které bude hostit v půli dubna slovenská Senica.


FOTO: Adam Abrahám a Martin Gabrhel.

ENERSOL

 • s využitím tiskové zprávy organizátorů

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Enersol 2019: Oceněné studentské projekty cílí na úspory
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.2.2019 / 18.2.2019

Počet návštěv: 1342
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek