Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele


 

Energetika jako nástroj společných zájmů

V sídle kraje Vysočina se 14. května 2009 uskutečnilo setkání členů Rady kraje Vysočina vedené náměstkem hejtmana Liborem Jouklem a zástupců samosprávy a regionální správy z Ukrajiny. Toto setkání bylo především seznamovací, nicméně hlavním tématem byla energetika, resp. sdílení informací o zkušenostech s alternativními zdroji energie a jejich využitím v jednotlivých regionech.
 

 
 

Samospráva kraje Vysočina prezentovala svůj postoj k využívání obnovitelných zdrojů, které má být postaveno na reálných možnostech těchto zdrojů v jednotlivých krajích i zemích a zahrnuje všechny formy energií. Energetický mix obnovitelných zdrojů doplňujeme na Vysočině o jadernou energetiku. Vedle ekonomických aspektů má také ekologické aspekty, neprodukuje C02 a díky novým technologiím se stává znovu využitelným vyhořelé palivo. Kraj deklaruje podporu prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany i jejímu uvažovanému rozšíření o další bloky.

Ostatní zdroje chápeme jako důležité doplňkové zdroje. O nich pohovořil radní pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý. „Zájem hostů vyvolala především naše argumentace týkající se umísťování větrných elektráren v regionu a pohled kraje na další obnovitelné energie. Jako vhodnou a pro Vysočinu tradiční chápeme výrobu alternativní energie v malých vodních elektrárnách, které vnímáme jako tradiční zdroj už od poloviny 20. století, využití biomasy pro systémy centrálního vytápění, které již funguje na různých místech Vysočiny nebo bioplynové stanice s přínosem dalších pracovních míst, s efektem zajištění odbytu pro zemědělské plodiny,“ uvedl Z. Ryšavý.

„Zkušenosti s technologií bioplynových stanic – především její prostorová nenáročnost na další zábor zemědělské půdy, zajímavá příležitost pro rozvoj zemědělství a zachování pracovních míst nebo ekonomická návratnost technologie – jsou rozhodujícími faktory pro rozvoj tohoto zdroje na výrobu tepla i elektřiny na Vysočině,“ uvodil svou přednášku radní kraje Vysočina pro oblast zemědělství Josef Matějek. Ukrajinská delegace se s touto technologií seznámila v reálu v areálu Zemědělského družstva Lípa na Havlíčkobrodsku.

 

Dalšími tématy společné diskuze byly Územní energetická koncepce kraje Vysočina a systém havarijního řízení se zaměřením na havarijní plánování konkrétního jaderného zařízení.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.5.2009 / 14.5.2009

Počet návštěv: 10845
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek