Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina
Jsou sociální sítě bezpečné? Mohou být sdílené informace zneužitelné? Víte, co vaše děti dělají na sociálních sítích a proč je třeba mít o tom přehled? Na tyto otázky se snaží odpovědět nové preventivní video ze série #BUĎSAFE, kterou pro Kraj Vysočina natáčí známý parkurista a youtuber Jan Hanko. „Úvodní video celé série popisuje realitu dnešního online světa, ve kterém všichni žijeme. Nabízí reálný pohled na zkušenosti youtuberů a běžných uživatelů sociálních sítí. Své zkušenosti z praxe v něm popisuje i preventista z Krajského ředitelství Policie ČR,“ shrnuje obsah videa Hanko.
Pracovní skupina k elektronické bezpečnosti pořádala 10. prosince online odborný seminář ke kyberbezpečnosti. Seminář byl určen pro informatiky příspěvkových organizací Kraje Vysočina, obcí či pro odbornou veřejnost.
Krajská pracovní skupina k elektronické bezpečnosti vyhlašuje už 10. ročník kreativní soutěže pro všechny žáky základních a středních škol z Kraje Vysočina. Soutěž nazvaná Nevěř všemu na netu se tentokrát zaměřuje na témata pravdivosti a důvěryhodnosti informací na internetu, rizikům spojeným s tímto tématem nebo třeba fake news. Jak připomíná vedoucí krajského odboru informatiky Petr Pavlinec, mohou žáci zasílat své soutěžní práce do konce roku, tedy 31. prosince 2020. Soutěží se opět o hodnotné ceny pro jednotlivce i pro celou školu.
Pracovní skupina k elektronické soutěži vyhlašuje jíž po desáté kreativní soutěž Nevěř všemu na netu.
I v letošním roce se žáci a studenti základních a středních škol mohou zapojit do soutěže s projektem Kraje pro bezpečný internet a vyhrát hodnotné ceny!
CSIRT.CZ upozorňuje na skutečnost, že společnost Ubiquiti doporučuje svým zákazníkům změnu hesel do všech služeb Ubiquiti a také do všech ostatních služeb, kde by tato hesla mohla být použita.
Společnost má podezření na únik hesel. Rovněž doporučuje používat pro přihlašování 2FA.
NUKIB upozorňuje na zranitelnost firewallů a síťových prvků Zyxel.
Odkaz níže v článku.
Zranitelnost prvků tkví v tom, že ve firmware je hardcoded implementovaný systémový uživatel, jehož heslo je stejné pro všechny prvky. Toto heslo bylo kompromitováno, je tedy volně přístupné a všem známé.
Doporučujeme neprodleně aktualizovat, pokud je pro váš prvek aktualizace vydána. Pokud ne, je třeba vyčkat do 8.1., kdy by měla být aktualizace vydána pro ostatní, dosud neaktualizované prvky.
Více informací o postižených verzích jsou uvedeny na odkazu níže.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost na svých webových stránkácha a také na sociální síti Facebook upozorňuje na kampaň podvodných e-mailů.
Odkazy jsou uvedeny níže v článku.
Pracovní skupina k elektronické bezpečnosti pořádala 10. prosince online odborný seminář ke kyberbezpečnosti. Seminář byl určen pro informatiky příspěvkových organizací Kraje Vysočina, obcí či pro odbornou veřejnost.
Upozorňujeme na velmi nebezpečné podvodné e-maily, které se tváří jako by přišly od České pošty.
E-maily podvodně upozorňují na nemožnost doručení balíčku, protože nebylo zaplaceno clo v podobě velmi nízké částky v řádu jednotek korun. Důvody se však mohou e-mail od e-mailu lišit.
V e-mailu je použita poměrně dobrá čeština a poměrně věrohodně tvořené odkazy na stránky.
Po kliknutí na odkaz je uživateli otevřena stránka, která se tváří jako bezpečná platební brána, kde uživatel může pomocí platební karty online zaplatit částku cca 1 Kč.
Pakliže uživatel takto zadá číslo platební karty včetně CVV kódu, útočník se dostane ke kompletním údajům a nic mu nebude bránit provádět platby na Internetu.
Podoba e-mailu a podvodných webových stránek je uvedena níže v článku.
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, 2002–2017 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se