Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Dvě historické divadelní opony z 19. století v depozitáři havlíčkobrodského muzea (AUDIO)

Opony
Depozitář Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod ukrývá dvě unikátní divadelní opony ochotnických divadelních spolků z Lipnice nad Sázavou a tehdejšího Německého Brodu. Lipnickou pravděpodobně získá správce hradu Lipnice nad Sázavou - Národní památkový ústav, který by ji už restaurovanou mohl na hradě vystavit. Německobrodskou také musí ošetřit restaurátoři a poté se rozhodne, jaký objekt by mohla na Vysočině zdobit.
 

 
 

Opona z Lipnice nad Sázavou s šířkou 460 centimetrů a výškou 280 centimetrů je zřejmě vůbec největším namalovaným obrazem města. Zachycuje pohled na obec a hrad po požáru v roce 1869, který je orámován drapérií. Zadní strana nese nápis Ateliér Josefa Suchého Kolín, který textil namaloval. „Opona sloužila v tamějším hostinci místnímu ochotnickému spolku, v současné době potřebuje odborný zásah restauratérů a poté bude pravděpodobně zdobit prostory hradu Lipnice,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková s tím, že v současné době se jedná o majetkovém převodu na vlastníka hradu – Národní památkový ústav.

 

Druhou významnou památkou, dokládající činnost ochotníků na tehdejším Německobrodsku, je opona Německobrodského divadelního spolku pravděpodobně z roku 1885. „S 660 centimetry na šířku a 350 centimetru na výšku je větší než lipnická, zachycuje Německý Brod z Jihlavské ulice nad tehdejším železničním přejezdem. Vlevo je vyobrazen kostel svatého Vojtěcha a vpravo kostel Nejsvětější trojice,“ přiblížil ředitel Muzea Vysočina Havlíčkův Brod Jiří Jedlička, který dodal, že opona sloužila v divadle – Solnici místnímu ochotnickému spolku. Tato pona, kterou bylo možné v Havlíčkově Brodě letos v květnu vidět v rámci výstavy připomínající letošní 180. výročí založení tamějšího divadelního ochotnického spolku, je léty poničena a bude nutné přistoupit k restaurování. Zůstane ve sbírkách Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, které zváží její veřejnou prezentaci, aby její krásu i originalitu mohli ocenit všichni zájemci. „Je předčasné vybírat místo, které by opona mohla zdobit. Později, jakmile restaurátoři oponu opraví, se rozhodne, kde by mohla být vystavena,“ uzavřela radní Marie Kružíková.

 

Obě opony byly zdokumentovány při příležitosti letošního 180. výročí založení divadla v Německém Brodě, ředitelem Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod Jiřím Jedličkou, vedoucím A divadla Havlíčkův Brod Františkem Štiborem a Jiřím Němcem z Přibyslavi, který pracuje v NIPOS – Národním poradenském středisku pro kulturu. NIPOS vytváří a spravuje Databázi českého amatérského divadla, kde je uveden přehled dosud objevených historických opon z celé České republiky -  http://www.amaterskedivadlo.cz/.


Opona z Lipnice nad Sázavou

Opona Lipnice

Opona z tehdejšího Německého Brodu

Opona Německý Brod


  • tisk@kr-vysocina.cz
  • tisková zpráva připravena z podkladů Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod
  • foto: Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod
 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 24.8.2016 / 24.8.2016

Počet návštěv: 6764
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek