Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Doporučení Kraje Vysočina ve věci výzvy ministra zemědělství Mariana Jurečky k upřednostnění českých potravin

Doporučení Kraje Vysočina ve věci výzvy ministra zemědělství Mariana Jurečky k upřednostnění českých potravin
K rukám hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byla adresována výzva ministra zemědělství Mariana Jurečky týkající se podpory českých zemědělců a potravinářů formou nákupu českých potravin do zřizovaných jídelen. Toto opatření se podle ministra má týkat především komodit, jejichž odbyt je ohrožen aktuálními ruskými sankcemi. „Kraj Vysočina se dlouhodobě snaží preferovat regionální producenty. Je to priorita vedení kraje, nicméně současná legislativa nám mnoho možností nedává. Proto bychom přivítali, kdyby ministerstvo zemědělství důsledněji prosazovalo změny v právě projednávané technické novele zákona o veřejných zakázkách. Například zohledněním kritérií, kterými se posuzuje regionální původ,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Hejtman Kraje Vysočina dále dodává: „Problematiku nákupů potravin regionálních producentů a dodavatelů řešil už v oňském roce Kraj Vysočina Metodickým doporučením schváleným krajskou radou. Jedná se o doporučení ke zvážení oslovení dodavatelů nabízejících potraviny pocházející z lokální produkce tam, kde je tato účast vhodná, účelná, efektivní a hospodárná.“ Základní stanovisko Kraje Vysočina jako zřizovatele řady příspěvkových organizací k možnosti řešení formou společného nákupu je v této problematice negativní. V současné době nedoporučujeme a ani nehodláme realizovat nákup potravin pro kraj a jím zřizované organizace jako společné řešení. Především se jedná o nákup vyjmenovaných potravin, potravinářských surovin a polotovarů:

konzumní brambory

chléb, pečivo a ostatní pekárenské výrobky

maso, masné výrobky, uzeniny

mléko a mléčné výrobky

ovoce a zelenina

mouka a těstoviny

vejce

 

Stále bez výjimky platí, že každá příspěvková organizace při realizaci veřejných nákupů respektuje Pravidla Rady kraje pro zadávání veřejných zakázek a příslušné právní předpisy vč. zákona o veřejných zakázkách, kdy je však jakékoli upřednostnění regionálních producentů velice problematické, i přesto by Kraj Vysočina chtěl najít respektovaný způsob, jak upřednostnit místní producenty a potravináře. „S ohledem na všechny respektované zásady je třeba vždy pamatovat na nutné zachování potřebné kvality zboží za přiměřenou cenu. Společné nákupy potravin, které v minulosti realizovaly vybrané subjekty veřejné správy, nepřinesly podle jejich zkušeností očekávanou přidanou hodnotu a mnohdy naopak přinesly nové problémy a nevýhody, a to zejména z pohledu ztráty kontroly nad kvalitou takových dodávek. Je to z toho důvodu, že definování kvality u této komodity je v rámci veřejné zakázky velmi problematické, některé parametry jsou těžko objektivně měřitelné například chuť a faktická trvanlivost. Požadavky veřejného zadavatele na kvalitu v některých případech mohou přitom oprávněně převyšovat nad požadavky na nízkou cenu,“ upozornil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 26.8.2014 / 26.8.2014

Počet návštěv: 9044
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek