Cesta: Titulní stránka > Kraj Vysočina na EXPO 2015 Miláno > Aktuality


 

Domov pro seniory v Proseči u Pošné nabídne zázemí pro důstojné stáří lidem s Alzheimerovou chorobou

Domov pro seniory v Proseči u Pošné nabídne zázemí pro důstojné stáří lidem s Alzheimerovou chorobou
Kraj Vysočina začne příští rok připravovat stavbu nového pavilonu Domova důchodců v Proseči u Pošné. Dvoupodlažní objet by měl v roce 2013 zajistit důstojné podmínky pro třicítku seniorů postižených Alzhaimerovou chorobou. „Budeme usilovat o získání prostředků ze státního rozpočtu. Jak s nemocí spojené problémy řešit, by měla vláda říct v červnu příštího roku, kdy by měla být předložena nová státní koncepce, která má přinést organizační změny i potřebné finanční prostředky pro pacienty postižené Alzheimerovou chorobou,“ uvedl krajský radní pro oblast sociálních věcí Petr Krčál. Jedenáct specializovaných pracovišť se zvláštním režimem nabízí v regionu celkem 292 lůžek.
 

 
 

Současný objekt domova pro seniory umístěný v historické budově zámku přes všechna opatření neposkytuje při stávajícím naplnění kapacity dobré podmínky pro fungování specializovaného oddělení. „Plánovaná dvoupatrová přístavba bude provozně propojena se stávajícím objektem a koncipována tak, aby vyhovovala potřebám osob s demencí, které jsou často omezeny i postižením pohybového aparátu,“ popisuje Věra Švarcová z krajského odboru sociálních věcí s tím, že v každém podlaží bude umístěno jedno oddělení s 15 lůžky, denní místností a zázemím. Pokoje budou jednolůžkové a dvoulůžkové, samozřejmostí je bezbariérové sociální zařízení u každého z pokojů.

 

Nový pavilon by se mohl, v případě zajištění potřebných finančních prostředků, začít stavět na jaře roku 2012, dokončení stavby by připadlo na léto 2013.

 

 

Alzheimerova choroba je primárně degenerativní postižení mozku, což způsobuje poruchu a úpadek jeho činností. Jedná se o nejčastější demenci vůbec. Průběh nemoci je pomalý. Prvními příznaky jsou poruchy paměti a ztráta schopnosti se učit. Onemocnění nelze zcela vyléčit, ale můžeme včasným rozpoznáním a léčbou zpomalit její vývoj a zlepšit pacientův stav na tolik, aby byl soběstačnější.

 

 

 

  • Kateřina Peroutková, odbor sekretariátu hejtmana

            Krajský úřad kraje Vysočina

 

  • Více informací: 
    Jiří Bína, odbor sociálních věcí,
    mail: bina.j@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 818

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 16.11.2010 / 16.11.2010

Počet návštěv: 7664
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies