Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce


 

Domov Háj sídlí na nové adrese

Domov Háj sídlí na nové adrese
Příspěvková organizace Kraje Vysočina, Domov Háj, změnila s novým rokem 2022 své sídlo. Organizace poskytuje pobytové sociální služby sedmi desítkám dospělých lidí s mentálním postižením. Změna sídla je finálním krokem komplexního procesu transformace celého domova. V průběhu tohoto procesu došlo k opuštění původní kolektivní budovy v Háji u Ledče nad Sázavou a vzniku sítě menších komunitních služeb v pěti lokalitách Havlíčkobrodska, uvedl Jan Tourek, radní Kraje Vysočina za sociální oblast.
 

 
 

Sídlo Domova Háj se nyní nachází na adrese Nové Město 1261 ve Světlé nad Sázavou. Na stejné adrese je poskytována i ambulantní sociální služba sociálně terapeutická dílna, zřízená také v důsledku transformačního procesu.

 

K zahájení transformace Domova Háj došlo na základě limitů, které v Háji působily na všechny klienty domova. Ústavní pětipatrová budova je umístěna v nedostupné vzdálenosti od nejbližší obce, což vedlo k tomu, že klienti se ocitali v lokální i sociální izolaci. Současně kolektivní forma bydlení v jednom objektu vedla k nepřirozenému způsobu života, režimovým opatřením a konfliktním situacím způsobených velkou kumulací osob ve všech prostorách budovy i v těsné blízkosti mimo ni.  Proto došlo v roce 2015 k vytvoření prvního transformačního plánu zahrnujícího závazek k deinstitucionalizaci celé organizace. Následně byl transformační plán schválen Radou Kraje Vysočina. 

 

V polovině roku 2019 začala výstavba nových komunitních služeb. K financování staveb byly využity dotační prostředky získané Krajem Vysočina z investičních výzev IROP. První stavby začaly růst ve Světlé nad Sázavou, následně v Ledči nad Sázavou, v Havlíčkově Brodě a v Golčově Jeníkově. Chotěboř, jako poslední lokalita pro transformované služby, si počkala se začátkem výstavby až na jaro 2020. Nově vzniklé objekty typu rodinných domů jsou koncipovány tak, aby pro lidi s různou mírou postižení  byly co nejvíce vyhovující. Současné komunitní služby jsou přizpůsobeny skutečným potřebám klientů, avšak záměrně působí civilním dojmem. Některé se jen velmi těžko rozeznají od běžného bydlení v obecních zástavbách.

 

Celý proces vzniku nových komunitních domácností trval zhruba do listopadu 2021, kdy došlo k opuštění původní hlavní budovy u Ledče nad Sázavou. Domov Háj nyní poskytuje dva druhy pobytových služeb, domov pro osoby se zdravotním postižením a chráněné bydlení, a jeden ambulantní  typ služby - sociálně terapeutická dílna. Komunitní forma pobytové služby se poskytuje maximálně šesti klientům žijících v jedné domácnosti, přičemž každá domácnost funguje na bázi individuální podpory jednotlivých klientů za předpokladu maximálního využití jejich potenciálu.

 

Domov Háj se tak stal po Domovu bez zámku Náměšť nad Oslavou a Domovu Jeřabina Pelhřimov třetí, plně ztransformovanou, organizací v Kraji Vysočina. V průběhu roku 2022 dokončí svůj transformační proces také Domov Kamélie Křižanov, který již nyní poskytuje jak ústavní, tak i komunitní pobytové služby. 

háj
háj
háj

  • zpráva převzata od Domova Háj, p. o.
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 10.1.2022 / 10.1.2022

Počet návštěv: 850
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies