Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Dolnorakouská zemská výstava: V Telči už více než 200 skupinových rezervací

Mokka souprava
Dolnorakouská zemská výstava má svůj oficiální tištěný materiál. Po plakátech a webových stránkách www.dolnorakouska-vystava.cz v typické oranžovo-modré barvě je hotová i šestnáctistránková info brožura v českém a německém jazyce. Dnes technici v Telči finišovali s přípravou technického zázemí české části výstavy a v pondělí začnou kurátoři výstavy navážet první exponáty do prostor Zámku Telč i do Městské galerie Hasičský dům.
 

 
 

Zájem o prohlídku Dolnorakouské zemské výstavy je zhruba měsíc před jejím slavnostním zahájením nad očekávání velký. Infocentrum Dolnorakouské zemské výstavy 2009 v Telči již eviduje více než 200 skupinových rezervací, což je v reálných číslech více než sedm tisíc budoucích návštěvníků. "Z tohoto důvodu doporučujeme zejména skupinám zájemců o prohlídku a návštěvu výstavy, aby si rezervovaly vstupenky již nyní. Expozicí je provede průvodce v předem stanoveném vyhovujícím čase, bez čekání," uvedl za organizátory Ladislav Seidl z Krajského úřadu kraje Vysočina.

 

Do Telče se už příští týden začnou navážet z 48 českých i zahraničních institucí vybrané exponáty. "Osobně se nejvíce těším na dva originály rukopisů z kláštera v Melku z 2. poloviny 14. století. Jde o velkou vzácnost, která bude mít na výstavě vlastní speciální vitrínu. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice cenné archiválie musí mít upraveny klimatické podmínky," zmínila Ludmila Moržolová z Muzea Vysočiny Jihlava. Telčská část Dolnorakouské zemské výstavy je věnována především bohatým česko-rakouským vztahům na poli uměleckém a kulturním - malířství, sochařství, architektuře, užitému umění. V Hornu bude návštěvníkům představena historie 20. století se všemi trhlinami a rozdíly, bez přikrašlování. "Železná opona desítky let skrývala dění na druhé straně hranice. Výstava tuto situaci simuluje a vybízí návštěvníka k rozhodnutí, na kterou stranu hranice se postaví, a kterou stranu bude naopak pozorovat jen skrze oponu," popsal dílčí námět rakouské části výstavy Ladislav Seidl. V Raabsu, v blízkosti řeky Dyje, se vše točí kolem hranice. Zobrazuje konkrétní fyzickou hranici, situaci v izolovaném a přísně střeženém pásmu, osudy obyvatel pohraničí, ale i naděje, že hranice v budoucnu padnou. Popisuje však i hranice v přeneseném smyslu: ideologické, morální, etické, hranice lidského smýšlení. Přibližuje společné tradice, jazyk, kulturu, totalitní režimy a jejich překonání.

 

Ze zajímavých exponátů Dolnorakouské zemské výstavy v Telči vybíráme i trojici mající citový vztah k osobnostem, které zanechaly stopu ve společných dějinách - psací soupravu prvního prezidenta Tomáše G. Masaryka, dýmku Klementa Gottwalda nebo vybraný osobní předmět prezidenta Václava Havla.

 

Další informace k Dolnorakouské zemské výstavě jsou součástí vydané brožury, která je doplněna o seznam doprovodných akcí - výletních cílů na duben až říjen. "Už 23. dubna je naplánována v Telči první projekce Příběhů Železné opony za účasti hrdinů příběhů a autorů této filmové dokumentární série, po které bude následovat diskuze," připomněl Ladislav Seidl. Brožura je už nyní k dispozici v sídle kraje Vysočina v Jihlavě, v dalších dnech ji veřejnost bezplatně získá v informačních centrech po celé Vysočině, v muzeích, knihovnách nebo na městských úřadech. Součástí brožury je také seznam partnerů výstavy, kteří si vzájemně poskytují slevy na vstupném.

 

DOLNORAKOUSKÁ ZEMSKÁ VÝSTAVA 09

HORN. RAABS. TELČ

ČESKO. RAKOUSKO.

rozděleni-odloučeni-spojeni

18. dubna až 1. listopadu 2009

www.dolnorakouska-vystava.cz

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 

Dolnorakouská zemská výstava: V Telči už více než 200 skupinových rezervací

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.3.2009 / 20.3.2009

Počet návštěv: 37821
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies