Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Do tůní u Bohdalova se vrací život

Do tůní u Bohdalova se vrací život
Po dvou letech revitalizačních prací se v jezírkách nedaleko obce Bohdalova na Žďársku objevují původní živočichové. Do upravené soustavy čtyř lakun o rozloze 1,5 hektaru se vrací původní vzácní obyvatelé jako je například čolek velký nebo kuňka obecná. Díky terénním úpravám došlo ke zpevnění břehů a vytvoření systému kanálů, které umožňují snadnější migraci ohrožených druhů mezi jezírky. Celkové náklady by neměly přesáhnout dva miliony korun. „Kraj Vysočina uhradí deset procent z celkových nákladů, maximálně však do výše 200 tisíc korun. Zbylých devadesát procent pokryjí finanční prostředky z Operačního programu životního prostředí,“ okomentoval Zdeněk Ryšavý, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí.
 

 
 

„Tůně v blízkosti obchvatu u Bohdalova vznikly v minulosti těžbou cihlářské hlíny. Po dobu několika let docházelo k zarůstání, sesuvům břehům a postupnému vysychání jezírek. Proto se Kraj Vysočina rozhodl poskytnout finanční prostředky pro zachování tohoto dnes už chráněné území a předat přírodní bohatství budoucím generacím,“ uvedl radní Zdeněk Ryšavý, který dnes zrevitalizované území navštívil a společně se žáky základní školy z Bohdalova se zúčastnil odborného výkladu o tamějších živočiších od zástupců Agentury ochrany přírody. „Původně se v tůních vyskytovalo celkem 12 druhů obojživelníků z celkových 15 žijících v Kraji Vysočina, což dodává místu výjimečnou prioritu. Z těchto důvodů se uskutečnily úpravy ve dvou fázích tak, aby nedošlo k výraznému narušení koloběhu života v tůních,“ uzavřel Tomáš Blažek ze Sdružení Krajina, která má danou oblast ve svém vlastnictví.

 

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 29.5.2012 / 29.5.2012

Počet návštěv: 21541
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies