Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Do Radešínské Svratky se sjeli chovatelé českého strakatého skotu

Přehlídka českého strakatého skotu
Největší výstavu skotu v Česku hostila včera Radešínská Svratka na Novoměstsku. Za účasti více než padesáti chovatelů z celé České republiky s více než 150 kusy všech kategorií skotu se uskutečnil XIII. ročník Národní výstavy českého strakatého skotu. Přehlídku přijel podpořit i radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád, který se také chopil předávání cen. Porotu nakonec nejvíce zaujala Berta, která pochází z místního chovu Proagro Radešínská Svratka.
 

 
 

Na Dni českého strakatého skotu představili chovatelé všechny věkové kategorie dobytčat, od telat po plemenné býky. Nejdůležitějším bodem bylo hodnocení krav. Na předvadišti se vystřídalo 85 stračen ze tří desítek českých chovů. Hodnotila je dvojice rozhodčích ze Slovenska a Itálie. „Hodnotila se užitnost, především laktace, významným kritériem je také vzhled zvířete. Kromě fyzické kondice a osvalení, které je u vystavovaných červených strak velmi důležité, dávají ošetřovatelé důraz i na kosmetickou úpravu,“ sdělil své postřehy z výstavy radní Zdeněk Chlád, který se ujal gratulací a předávání cen vítězům. Šampionkou plemene se stala sedmiletá Berta z hostitelské firmy Proagro Radešínská Svratka. Národní šampionkou byla vyhlášena už podruhé, pyšní se i dalšími oceněnými a napsaná byla o ní také knížka pro děti.


Součástí výstavy byl mezinárodní odborný seminář i ukázková expozice plemen ovcí, koz, prasat, pštrosů, koní, králíků i drůbeže na výstavišti. Pro laickou veřejnou nechyběl ani bohatý doprovodný program v podobě soutěží o nejlepší vodiče, v odhadu hmotnosti a volila se i Miss Sympatie. Odehrála se ukázka výcviku pasteveckých psů, bylo možné si zajezdit ve westernovém stylu a k prohlídce byla také rozsáhlá expozice zemědělské techniky a prezentace nabídek všech významných plemenářských, krmivářských a dalších zemědělsky zaměřených firem. Významná národní akce měla velký úspěch. Organizátoři přiznávají, že o výstavu byl letos rekordní zájem. Evidují kolem sedmi tisíc návštěvníků. Z toho přibližně 1200 dětí ze základních škol, které absolvovaly naučnou stezku.


V tuzemsku žije kolem 175 000 českých strakatých krav. Tradice národních výstav v Radešínské Svratce, označované za hlavní město strakatého skotu, začala před 22 lety. První ročníky se odehrávaly v ročním intervalu, později přešla výstava do dvouletého cyklu.


 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Do Radešínské Svratky se sjeli chovatelé českého strakatého skotu
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 16.9.2016 / 16.9.2016

Počet návštěv: 3050
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek