Cesta: Titulní stránka > Informační technologie


 

Dlouhodobá péče pomůže sociálním službám

Dlouhodobá péče pomůže sociálním službám
Komunitní plánování sociálních služeb a spolupráce poskytovatelů sociálních služeb v Novém Městě na Moravě a v mikroregionu Novoměstsko. To byl hlavní cíl pracovní cesty Petra Krčála, radního kraje Vysočina pro oblast sociálních záležitostí. Ten za přítomnosti vedoucí krajského sociálního odboru Věry Švarcové jednal se starostou města Michalem Šmardou a jeho zástupcem Stanislavem Markem o fungování novoměstských sociálních služeb, které zřizuje město a také o síti dalších poskytovatelů sociálních služeb na Novoměstku.
 

 
 

Sociální služby v Novém Městě na Moravě  provozují dům s pečovatelskou službou a denní stacionář. Další služby ve městě zajišťují nestátní neziskové organizace. Síť služeb je podle starosty Michala Šmardy v současné době dostatečná. Na jednání zazněla myšlenka starosty Michala Šmardy, která se týkala využití  lůžek dlouhodobé péče v novoměstské nemocnici. Vzhledem k tomu, že v současné době vzniká zákon o dlouhodobé péči, mohla by i tato otázka hrát roli v další kapacitě lůžek pro lidi, kteří jsou dnes v léčebnách dlouhodobě nemocných, nebo čekají na umístnění do domovů pro seniory v rámci kraje Vysočina. Dalším tématem jednání se zástupci novoměstské radnice byla i otázka podnikové školky, která by  byla provozována krajskou nemocnicí v Novém Městě na Moravě.

 

„Východiska dlouhodobé péče v České republice jsou v současné době diskutována na úrovni resortů práce a sociálních věcí a zdravotnictví. Později by z tohoto diskusního materiálu měl vzniknout zákon o dlouhodobé péči. Společně se starostou  Nového Města na Moravě jsme jednali  o možnostech využití  těchto typů lůžek  v novoměstské nemocnici. Tato problematika se také stala stěžejním bodem při jednání s Věrou Palečkovou, ředitelkou nemocnice, se kterou jsem se v rámci této pracovní cesty sešel. Společně budeme také jednat o podnikové školce a  podpoře tomuto zařízení v rámci rodinné politiky kraje Vysočina a  možných celostátních podpor, které by se tomuto zařízení do budoucna mohly dostat,“ řekl krajský radní Petr Krčál.

 

V denním stacionáři pro zdravotně postižené občany diskutoval krajský radní se zaměstnanci stacionáře o financování sociálních služeb a o  připravovaných reformách  z pohledu poskytovatelů sociálních služeb. Novoměstský stacionář má dlouholeté zkušenosti s péčí o lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Do zařízení pravidelně dochází 18 klientů z Novoměstska,  ale také z Bystřicka. Tam takové zařízení chybí. Zařízení  rodinného typu poskytuje celou řadu terapií, které jsou pro klienty důležité pro jejich další rozvoj a směřování. Další zastávkou výjezdu bylo nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, osobní asistence a občanská poradna. Všechny tyto sociální služby již delší dobu provozuje Sdružení v Novém Městě na Moravě. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež a sociálně aktivizační služby jsou financování z individuálního projektu kraje Vysočina, který pokrývá některé sociální služby v kraji Vysočina do roku 2013. Další služby jsou financovány ze státních a krajských dotací. Poměrně velkou část pokrývá také rozpočet města Nového Města na Moravě.

 

„Sociální služby provozované Sdružením Nové Město na Moravě jsou dlouhodobě poskytovány jednotlivým sociálních skupinám, zejména pak rodinám  s dětmi. Nízkoprahové zařízení je hojně využíváno místní mládeží a ostatní služby jsou organizovány s ohledem na zájem z řad obyvatel města a okolí. Byl jsem velice překvapen profesionalitou poskytovatelů. Společným tématem byla samozřejmě otázka sociálních reforem a dalšího financování sociálních služeb v České republice,“ dodává na závěr návštěvy Petr Krčál.

 

  • Petr Krčál,
    radní kraje Vysočina pro oblast sociálních záležitostí

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 7.3.2011 / 7.3.2011

Počet návštěv: 9070
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek