Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Diagnóza demence

Diagnóza demence
Alzheimerovou chorobou a dalšími formami stařecké demence trpí v České republice přes sto dvacet tisíc lidí. Ve světě je tomu více než 35 milionů a počet nemocných se podle odborníků každých dvacet let zdvojnásobuje. Na Alzheimerovu nemoc zatím neexistuje účinná léčba a ani lékaři nedokáží vysvětlit, co tuto nemoc vyvolává. Léky sice mohou oddálit příznaky, ale pacienti postupně ztrácí paměť, orientaci, přestávají rozumět okolnímu prostředí a ztrácejí schopnost se o sebe postarat.
 

 
 

„Skupina nemocí, jejichž důsledkem jsou degenerativní změny v mozkové tkáni, je pro odborníky zatím oříšek. Jak po stránce diagnostiky, tak léčby. Rozpoznat nemoc v jejích počátcích je těžké,“ říká Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí. Pacient s demencí (a nejčastěji to bývá právě Alzheimerova choroba) má porušený úsudek, krátkodobou a posléze i dlouhodobou paměť i časoprostorovou orientaci. Zapomíná, jak se obouvá bota, jak se čistí zuby, ztrácí své věci a bloudí i ve známém prostředí. Samostatného života je prakticky neschopen.

 

Kraj Vysočina v posledních letech intenzivně buduje specializovaná zařízení, kde právě tito lidé mohou žít v důstojných podmínkách a kde je jim věnována péče šitá na míru jejich onemocnění. Jde o domovy se zvláštním režimem. Velice úzkostlivě se v nich dbá na bezpečný pohyb klientů, na zlepšování návyků klienta a jeho soběstačnost s tím, že je vždy uplatňován osobní přístup ke klientovi, respektována jeho důstojnost a podporována jeho potřeba kontaktu s rodinou.

 

V lednu 2011 předala stavební společnosti PKS Impos Kraji Vysočina k užívání Domov se zvláštním režimem ve Velkém Meziříčí. 57 vybavených pokojů pro 94 klientů, 34 míst je určeno právě pro nemocné stařeckou demencí. Další specializovaný pavilon je ve fázi hrubé stavby a roste díky společnosti PKS Impos ve Ždírci u Jihlavy. „Zde plánujeme zřídit jakési centrum krajské péče o nemocné stařeckou demencí a zřídit zázemí pro specializovaný tým odborníků na tuto problematiku, jejichž služby a zkušenosti budou využívat všechna regionální pracoviště,“ řekl Petr Krčál. Třetím specializovaným zařízením na péči o nemocné Alzheimerem při Domově pro seniory Proseč u Pošné. Zde by stejně jako v ostatních domovech měla vzniknout i takzvaná vzpomínková zahrada plná cestiček, které vždy vedou zpět „domů“. „Je třeba si uvědomit, že senioři se stařeckou demencí pomoc prostě potřebují. Bez ní se u nich začnou prohlubovat černé myšlenky, objeví se přetočený spánkový rytmus, apatie, či naopak agrese. Naším cílem je za pomoci specialistů maximálně suplovat jejich přirozené životní prostředí, i když v podmínkách domova,“ doplňuje Martina Matějková, ředitelka Domova pro seniory Ždírec.

 

Člověk s těžkou demencí končí svůj život tak, jak do něj vstoupil: jako bezmocné dítě.

 

Počty zařízení sociálních služeb Kraje Vysočina:

Okres

 

Havlíčkův Brod

Jihlava

Pelhřimov

Třebíč

Žďár nad Sázavou

Vysočina

Domovy pro seniory

počet zařízení/počet lůžek

5/393

3/281

7/541

5/639

4/244

24/2098

Domovy se zvláštním režimem

počet zařízení/počet lůžek

3/105

-

3/86

3/43

3/101

12/335

Sociální služby poskytované ve zdravotnickém zařízení

počet zařízení/počet lůžek

2/27

1/5

4/47

1/20

2/40

10/139

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Diagnóza demence
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 4.7.2012 / 4.7.2012

Počet návštěv: 6924
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek