Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Děti Antonína Kaliny zavítaly do Třebíče (VIDEO)

Děti Antonína Kaliny
U příležitosti slavnostní premiéry českého dokumentárního filmu Děti Antonína Kaliny dorazili do Třebíče z Izraele Naftali Ďuro Fürst a ze Spolkové republiky Německo Pavel Kohn. Oba dnes už staré muže společně s dalšími 900 dětmi zachránil v nacistickém koncentračním táboře Buchenwald rodák z Třebíče Antonína Kalina. „Ukazuje se, že ti, kteří udělali skutečně neskutečně hrdinské činy, o nich nemluví. Jsem velice rád, že se podařilo příběh objevit, zdokumentovat a následně představit veřejnosti. Dokazuje to i vztah třebíčských obyvatel k jejich židovským sousedům,“ sdělil první pocity po zhlédnutí premiéry filmu v třebíčské Zadní synagoze hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Premiéra nového filmového dokumentu scénáristy Stanislava Motla a režiséra Pavla Dražana Děti Antonína Kaliny se uskutečnila v rámci festivalu židovské kultury Šamajim. Zúčastnili se jí nejen tvůrci a zástupci producenta – České televize Ostrava, ale dva nejvýznamnější hosté - zachránění chlapci Naftali Ďuro Fürst a Pavel Kohn, kteří tehdy byli malí chlapci.


„Buchenwald byl mou poslední stanicí. Už dva a půl roku před tím jsem byl v jiných táborech a vždy jsem měl na paměti, že vedoucím jednotlivých bloků je potřeba se vyhýbat, že jsou to nebezpeční a suroví lidé, kteří se chtějí zavděčit nacistům. Proto jsem měl strach se s Antonínem Kalinou vůbec setkat. Brzy jsem ale zjistil, že je to něco jiného. Byl to člověk, který své svěřence nepovažoval za otroky, ale považoval je za lidi,“ vzpomínal Pavel Kohn.


„Antonína Kalinu si pamatuji jako vedoucího našeho bloku, který nám pomáhal přežít ty strašné časy. V mém životě byl velmi důležitý člověk, protože mě a mého bratra fakticky zachránil,“ uvedl Naftali Ďuro Fürst s tím, že je velmi důležité dát tento příběh na vědomost lidí, aby věděli, že i v takových katastrofách musí člověk zůstat člověkem.


Stanislav Motl poprvé slyšel příběh o Antonínu Kalinovi v polovině 90. let v Izraeli, kam často jezdí pracovně. „Byl jsem ohromen, stále jsem se ptal, jestli je to opravdu Čech a nemohl jsem pochopit, že se o něm vůbec neví. Začal jsem pátrat a měl jsem to štěstí, že jsem našel několik vězňů, kteří si ho pamatovali. Poté jsem vypátral, že už v roce 1988 o něm točily dvě americké novinářky. Pozval je doktor Jindřich Flusser, kamarád z koncentračního tábora a spoluautor záchranné akce v Buchenwaldu,“ přiblížil Stanislav Motl, autor knihy Děti Antonína Kaliny a zároveň autor scénáře k novému dokumentárnímu filmu. „Jsem přesvědčený o tom, že si pan Kalina do konce svého života neuvědomoval, že vykonal hrdinský čin. Bral to jako povinnost a často přemýšlel, jak by se v jeho situaci zachoval jeho otec, který pro něj byl velkým vzorem,“ dodal na závěr Stanislav Motl.


"Oceňuji, že dokument byl názorově velmi vyvážený. Popisuje velmi smutné události, které nakonec mají dílčí šťastný konec. Vážím si toho, že právě v Kraji Vysočina máme muže, který byl natolik statečný, že dal život téměř tisícovce malých chlapců," podělila se o své pocity po zhlédnutí dokumentu radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.


Kdo byl Antonín Kalina?

Třebíčský rodák, obuvnický dělník, prvorepublikový komunista a předválečný třebíčský radní zachránil za II. světové války v koncentračním táboře Buchenwald nejméně 900 vězněných chlapců před jistou smrtí.  Po válce o své záchranné akci veřejně nikdy nehovořil a byly to právě jeho "děti", které statečný čin jako první zveřejnily.  Americký film Kinderblock 66 - Návrat do Buchenwaldu, zařazení mezi Spravedlivé mezi národy izraelského památníku Yad Vashem, kniha Stanislava Motla Děti Antonína Kaliny, Ocenění Za zásluhy II. stupně prezidenta České republiky - to jsou nejdůležitější mezníky procesu postupného seznamování veřejnosti s Kalinovým mimořádným a nezištným hrdinstvím.  Zatím posledním připomenutím jeho úctyhodného činu je právě uváděný dokumentární film.

.

Promítání dokumenty, ale i beseda se zachráněnými muži a tvůrci dokumentárního filmu se uskuteční ještě dnes 6. srpna. Česká televize pak dokument uvede v polovině října.
 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 6.8.2016 / 6.8.2016

Počet návštěv: 5800
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek