Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Desítka osobností vyznamenána nejvyšším oceněním Kraje Vysočina

medaile
Deset významných osobností z nejrůznějších oborů převzalo dnes večer v Horáckém divadle Jihlava Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina. Zastupitelstvo kraje může udělit tři typy ocenění – dřevěnou, skleněnou a kamennou medaili. Ceremoniálu byli přítomni zástupci měst a obcí a také většina už dříve oceněných. „Tradice, jejíž základy byly položeny v roce 2008, otevřela cestu k důstojnému poděkování výjimečným osobnostem, které svou prací a aktivitami posilují dobré jméno kraje a přispívají k jeho rozvoji,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Kamenná medaile pro osobnosti, které se svou dlouholetou prací zasadily o významný prospěch obyvatel regionu

Miloslav BRTNÍK st. (nar. 1928, Jihlava) – legenda folkloru na Horácku. Jako hudebník, primas skřipácké muziky, folklorista, choreograf, autor pořadů, sběratel lidových písní a výtvarník proslul doma i v zahraničí, o čemž svědčí řada ocenění, kterých se mu dostalo.

 

Josef KLIMEŠ (nar. 1928, Měřín) – akademický sochař, který patří k významným uměleckým osobnostem, na které může být region hrdý. Svědčí o tom nespočet realizací i samostatných výstav, které má na svém kontě, a spoluúčast na dalších v České republice a zahraničí.

 

Skleněná medaile pro osobnosti, které jednorázovým činem nebo svojí dlouholetou prací přispěly k rozvoji kraje a prospěchu jeho obyvatel

Štěpán AXMAN (nar. 1956, Brno) – vede Mezinárodní centrum ATM pro lidi se zdravotním postižením, které se zaměřuje na výuku a pracovní uplatnění v oboru řemeslně-výtvarném. Vyučuje vlastní řemeslnou techniku a je autorem řady vzdělávacích projektů. Jeho nevidomí žáci-absolventi dnes pracují jako učitelé techniky modelování, lektoři vzdělávacích programů a řemeslní mistři.

 

Jiří HAMZA (nar. 1970, Znojmo) – jeho úsilím získala Vysočina mezinárodní renomé jako pořadatelské středisko biatlonového mistrovství světa, které se poprvé v historii konalo na území České republiky – v Novém Městě na Moravě. Tomu však předcházely jeho aktivity spojené s vybudováním moderního sportovního areálu s komfortním zázemím.

 

Markéta HEJKALOVÁ (nar. 1960, Praha) – spisovatelka, překladatelka a vydavatelka se zapsala do širokého povědomí jako organizátorka knižního veletrhu s dlouhou tradicí, její aktivity významně ovlivňují kulturní dění v regionu a propagují Vysočinu daleko za hranicemi.

 

Petr KUNDERA (nar. 1935, Brno) – svůj profesní život zasvětil dopravním stavbám, z nichž mnohé budou po mnoho let reprezentovat region a sloužit dalším generacím. V oboru je považován za skutečného odborníka, o čemž svědčí mnohá obdržená prestižní ocenění a neustávající zájem o jeho služby.

 

Petr PÍŠA (nar. 1965, Jihlava) – zářný příklad renesanční osobnosti vynikající šíří kulturního angažmá. Vedle bohatých kulturních aktivit na Vysočině se prosadil i na jeviště Národního divadla a patří mezi kmenové členy Divadla bratří Formanů, s nimiž absolvoval evropskou divadelní šňůru. Je to pan šoumen.

 

Dřevěná medaile pro osobnosti, které svými aktivitami přispěly k propagaci dobrého jména kraje a jsou příkladem pro ostatní

Petr NEKORANEC (nar. 1992, Nové Dvory u Polné) – nadějný tenorista, který je považován za nejvýraznější postavu nastupující tuzemské generace. Už v mladém věku stihl dosáhnout jako operní zpěvák řady významných ocenění a na pódiích se objevuje i po boku italského tenoristy Antonia Carangela.

 

Filip MURÁR (nar. 1993, Třebíč) – mimořádně nadaný student, který své schopnosti nesčetněkrát prověřil v odborných olympiádách a soutěžích, ze kterých si odnesl mnohé úspěchy. Díky svým schopnostem a studijním výsledkům získal stipendium ke studiu v Británii. Z důvodu studijních povinností ocenění za Filipa převzal jeho otec.

 

Eliška VOSTALOVÁ (nar. 1994, Třebíč) – reprezentuje s výbornými výsledky Hotelovou školu Třebíč a Kraj Vysočina v disciplíně dekorativního vyřezávání ovoce a zeleniny. Cenné úspěchy si opakovaně odváží ze soutěží doma i v zahraničí.

 

Medaile jsou nejvyšším oceněním, kterým Kraj Vysočina od roku 2008 vyjadřuje uznání a respekt k významným osobnostem kraje. Jejich tvar, materiál je skrytě i otevřeně symbolický. Medaile i způsob jejich udělení mají kromě vyjádření uznání a respektu k osobnostem kraje také trvale a významně posilovat uvědomování si příslušnosti k území i lidem, kteří na Vysočině žijí. Medaile a ceremoniál přispívají k pozitivní propagaci kraje a jeho obyvatel. Společně s letošními laureáty bylo celkem oceněno 47 osobností.

 

Dřevěná medaile: Ručně vyřezávaná ze dřeva jeřábu ptačího. Autorem i řezbářem je Radomír Dvořák.

Skleněná medaile: Vyrobená metodou lehavého skla. Autory medaile jsou Radomír Dvořák a Milan Krajíček.

Kamenná medaile: Ručně tesaný artefakt z mrákotínské žuly. Autorem je sochař Radomír Dvořák.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 24.10.2013 / 24.10.2013 | Zveřejnit od: 24.10.2013

Počet návštěv: 12182
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek