Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Deset regionálních knihoven se ode dneška pyšní titulem Knihovna Vysočiny 2016

Malá knihovnická slavnost
Malá knihovnická slavnost 2016 pořádaná Krajskou knihovnou Vysočiny v Havlíčkově Brodě ocenila nejlépe pracující neprofesionální knihovny v kraji. Titul Knihovna Vysočiny 2016 mohou ode dneška používat knihovny v Krátké Vsi, Panské Lhotě, Vyskytné, ve Slavičkách a v Sejřku. „Vysočina je charakteristická vysokým počtem malých obcí. Proto a nejen proto si osobně vážím každé jednotlivé knihovnice a knihovníka, kteří svůj volný čas věnují dětem i dospělým, a podněcují je k četbě i dalším zajímavým aktivitám. Ať práce všechny knihovníky baví a jejich knihovny jsou hodně navštěvovány,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová, která knihovníkům předala zasloužené ocenění.
 

 
 

Stejně jako v minulých letech i letos získala titul Knihovna Vysočiny jedna knihovna z každého okresu. Dalších pět knihoven a jejich pracovníků si ze sálu Staré radnice v Havlíčkově Brodě odneslo vyšší ocenění II. stupně. „Už jednou Knihovnami Vysočiny byly, od té doby však ve své činnosti zaznamenaly další pokrok,“ vysvětlila Irena Císařová z Krajské knihovny Vysočiny. Ocenění druhého stupně převzali zástupci Obecní knihovny Knyk, Knihovny městyse Větrný Jeníkov, Místní knihovny Onšov a Římov a také Knihovny městyse Bobrová.


Nejstarší oceněnou knihovnicí byla dnes Marie Minaříková, která už neuvěřitelných šedesát let pečuje o čtenáře v Sejřku na Žďársku. „Dnešní veřejné poděkování mě velmi potěšilo. Vidím v něm nejen moji osobní lásku ke knihám, ale také to, že moji práci dokážou ocenit i nadřízení v knihovně ve Žďáře. Děkuji děvčatům z knihovny, se kterými jsem v úzkém kontaktu, a při naší činnosti mi hodně pomáhají,“ prozradila své pocity po vyhlášení Marie Minaříková, která pro knihovnu v Sejřku svou pílí a radostí odpracovala titul Knihovny Vysočiny 2016.


Z celé řady knihovnic převzal ocenění i jediný muž na slavnosti. Karel Černý se dlouhá léta stará o Obecní knihovnu v Knyku na Havlíčkobrodsku. Jako malý děcko jsem hrozně rád četl. Tuhle práci jsem převzal po své dceři a teď už v knihovně působím, no ani to nedokážu spočítat, kolik je to let,“ prozradil Karel Černý, který se nechal slyšet, že celá slavnost byla jednou velkou inspirací, a proto popřemýšlí o dalších aktivitách, které by mohly dění v „jeho“ knihovně dále posunout.

 

Na závěr slavnosti byly oceněny i nejlepší webové stránky. Podle odborného hodnocení je využívá neprofesionální Obecní knihovna Rynárec, kterou vede Katarína Truplová. Program slavnostního předávání kulturně oživila tři děvčata. Výjimečné klavíristky ze Soukromé základní umělecké školy v Havlíčkově Brodě pod povedením Blanky Skálové.


„Titulem Knihovna Vysočiny oceňujeme sice knihovny, ale všichni víme, že jde o uznání obětavé práce knihovníků. Pod jejich vedením se knihovny mění na moderní centra kulturního a společenského života. Na tom však mají nemalou zásluhu i zřizovatelé knihoven, kteří neváhají investovat finanční prostředky do zlepšení prostorových podmínek a vybavení knihoven,“ vysvětlila ředitelka krajské knihovny Jitka Hladíková s tím, že knihovny jsou vizitkou obce a pouze ty pěkné se stanou oblíbeným místem pro setkávání dětí i dospělých.

 

Malá knihovnická slavnost, která se v letošním roce konala už po patnácté, přispívá k podpoře malých neprofesionálních knihoven. „Získané ocenění je povzbuzením pro knihovníky v jejich  další obětavé práci. Naším cílem je však i podchycení většího zájmu zřizovatelů o provoz svých knihoven a případné zlepšení jejich umístění a vybavení,“ uzavřela ředitelka Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě Jitka Hladíková.

 

 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 23.11.2016 / 23.11.2016

Počet návštěv: 8205
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies