Cesta: Titulní stránka > Informační technologie


 

Další betlém z Vysočiny poputuje na výstavu do Říma

Další betlém z Vysočiny poputuje na výstavu do Říma
Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky při Svatém stolci ve Vatikánu se už tradičně přihlásilo na 39. ročník věhlasné výstavy „100 PRESEPI“ konané v Římě. Pro letošek byl vybrán betlém Jana Matouška z Kožichovic. Cílem je na výstavě postupně ukázat různé formy lidových betlémů z regionu Vysočiny.
 

 
 

„Již podvanácté bude mít Kraj Vysočina svého reprezentanta mezi nejrůznějšími betlémy pocházejícími téměř z celého světa. K vidění jsou zde miniaturní, malé, velké i obrovské betlémy, tradiční či moderně pojaté, vyrobené z rozmanitých materiálů, a to například dřeva, slámy, krajky, kovu a dalších mnohdy i zcela netradičních surovin,“ uvedla Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu s tím, že letošní betlém z krajských sbírek patří spíše mezi ty tradiční, avšak vzhledné. A dále doplnila, že správce sbírky, Muzeum Vysočiny Třebíč, musí s předstihem zajistit vše potřebné, zejména vyřídit povolení Ministerstva kultury České republiky k vývozu sbírkového předmětu do zahraničí a jeho pojištění.

 

Rolník Jan Matoušek, autor betlému, žil ve vsi Kožichovice, cca 4 km od Třebíče, která okolo roku 1900 zažívala tzv. „boom“ betlémářství. V té době se v třebíčských rodinách vystavovalo cca 60 velkých malovaných papírových betlémů. Bezpochyby některé z nich znal i Jan Matoušek, který však zvolil vlastní cestu a jimi se pouze inspiroval k vytvoření vlastního betlému s dřevěnými vyřezávanými figurkami, které mu byly bližší. Betlém Jana Matouška se skládá z 35 figurek o průměrné výšce 20 cm. Na rozdíl od třebíčských betlémářů neměl napodobovatele. Všeobecně dřevěné figurky byly považovány za hodnotnější než figurky malované na papír, které mnozí považovali za laciný tisk.

 

Mezinárodní výstava v centrální části Říma na náměstí Piazza del Popolo se koná od 27. listopadu 2014 do 6. ledna 2015. Během jednoho a půl měsíce trvání ji navštíví okolo 65 tisíc návštěvníků, čímž se řadí mezi velmi vyhledávané aktivity v době vánoční. „Uvidíme, zda betlém Jana Matouška zaujme porotu a získá některou z medailí, jako se to podařilo s betlémem Josefa Macholána v roce 2007/2008,“ uzavřela Marie Kružíková.

 

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
 

Další betlém z Vysočiny poputuje na výstavu do Říma

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.9.2014 / 30.9.2014

Počet návštěv: 9780
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek