Cesta: Titulní stránka > Kraj Vysočina na EXPO 2015 Miláno > Aktuality


 

Cyklistické trasy jsou v obležení. Projelo a prošlo po nich 1,6 miliónu lidí

cyklodoprava
Celkem už 1 648 084 průjezdů nebo průchodů zaznamenalo 12 automatických sčítačů, které Kraj Vysočina osadil postupně od roku 2016 na cyklotrasách a cyklostezkách. „Historicky nejvyšší denní návštěvnost v počtu 2779 průjezdů nebo průchodů zaznamenal sčítač na cyklostezce Pilák u Žďáru nad Sázavou 5. července 2016. Na cyklostezkách v Lukách nad Jihlavou a Přibyslavi, kde monitoring běží od srpna 2017, to bylo shodně 29. dubna 2018, kde sčítače evidují 1801 resp. 1960 záznamů,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
 

 
 

Za údaji komentovanými Janou Fischerovou hledejme loňské krásné jarní počasí s teplotami kolem 25 st. Celsia, které tehdy naplnily rekreační stezky tak, že v těchto lokalitách rekordní dubnová denní dubnová maxima už nepřekonaly ani letní dny. Na číslech roku 2018 je dobře patrné, že se abnormálně hezké jaro promítlo nejen do dubnových, ale i květnových celkových čísel, která byla v absolutních číslech lepší než výsledky sčítání v poměrně proměnlivém červnu. „Od července 2018 monitoruje sčítač i vytíženou nábřežní cyklostezku v Havlíčkově Brodě, kde byl rekordní počet za sledované období nasčítán v neděli 16. září 2018, a to 2062 průjezdů cyklistů a průchodů chodců. V této lokalitě, kde se jedná o městskou stezku se smíšeným provozem cyklistů a pěších, je zajímavé i procento cyklistů z celkového počtu záznamů v průběhu jednotlivých měsíců. Až do září je to téměř polovina uživatelů a ještě v listopadu tvoří téměř čtvrtinu záznamů právě cyklisté.  Dokazuje to, že městská cyklistika se stává téměř celoroční záležitostí.  Tato čísla mohou pomoci obcím i při obhajobě žádostí o financování dopravní infrastruktury např. ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ říká Petr Stejskal, cyklokoordinátor Kraje Vysočina.

 

Kraj Vysočina nabízí městům a obcím prostřednictvím své dotační politiky možnost spolufinancovat projekty v oblasti základní a doprovodné infrastruktury pro cykloturistiku a cyklodopravu. Podávat žádosti v rámci vyhlášeného programu „Cyklodoprava a cykloturistika 2019“ s alokací 11 miliónů korun je možné od 5. do 15. 3. 2019. Oprávněným příjemcům, zejména obcím, nabízí ve třech podprogramech možnost získání dotace na rozvoj doprovodné infrastruktury, zpracování projektové dokumentace a možnost spolufinancování údržby, oprav, rekonstrukcí a výstavby obecně místních a účelových komunikací určených pro cykloturistiku a cyklodopravu vč. cyklostezek příp. objektů podmiňujících jejich funkci. Znění výzvy, formulář žádosti a další dokumenty najdete na webu https://www.fondvysociny.cz/dotace/ . Příkladem stavby před dokončením, podpořené Krajem Vysočina v rámci Fondu Vysočiny, je podchod a podjezd pro cyklisty pod frekventovanou silnicí I/23 v Třebíči na ul. Sucheniova. „Podjezd bezpečně propojuje centrum města s oblíbeným Libušiným údolím a dále se rozvíjející městskou část Borovina. Současně je přínosným řešením v rámci cyklotrasy Jihlava – Třebíč – Raabs. Spojení aspektu městské cyklodopravy a cykloturistiky je ideálním příkladem synergie investovaných prostředků v této oblasti,“ uzavírá Petr Stejskal.

 

cyklodopravacyklografcyklodoprava

  • Více informací: Petr Stejskal, organizace a koordinace cyklodopravy a cykloturistiky
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 21.2.2019 / 21.2.2019

Počet návštěv: 5252
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies