Cesta: Titulní stránka > Cykloportál Kraje Vysočina


 

Cyklisté vyjížděli v roce 2019 nejčastěji v srpnu. Rekordní čísla hlásí sčítač z Havlíčkova Brodu

Využívání cyklostezek na Vysočině bylo v roce 2019 monitorováno na dvanácti různých místech. Během předchozích dvanácti sledovaných měsíců zaznamenaly celkem 1 234 853 průchodů nebo průjezdů. Na tomto čísle měl největší podíl roční součet z nového sčítače umístěného na nábřežní cyklostezce v lokalitě Na Losích v Havlíčkově Brodě. „V minulosti byla z monitorovaných lokalit na prvním místě zájmu cyklistů a turistů rekreační cyklostezka v lokalitě Pilák ve Žďáře nad Sázavou, po prvním celoročním sčítání ji s téměř dvojnásobným zájmem přeskočila právě nově měřená havlíčkobrodká cyklostezka vedoucí po břehu Sázavy,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 

 
 

Kraj Vysočina monitoruje zájem cyklistů a turistů o cyklostezky v regionu od roku 2016. Mezi sledovanými místy jsou typické městské cyklokoridory, ale i rekreační cyklotrasy s různou úrovní turistického potenciálu a realizovaného marketingu. Zatímco v případě Havlíčkova Brodu bylo na městské cyklostezce loni zaznamenáno téměř 351 tisíc lidí pěšky nebo na kole, na turistické cyklostezce z Bystřice směr Domanín a Skalský dvůr se sčítač zastavil na hodnotě 13 tisíc záznamů.

 

Statistika sčítání průjezdů a průchodů na dvanácti monitorovaných lokalitách v roce 2019 potvrzuje, že rekreační stezky jsou nejčastěji využívány o víkendech, nejfrekventovanějším dnem je na většině lokalit neděle. Naopak využití zmíněné městské cyklostezky v Havlíčkově Brodě je více rovnoměrné v průběhu celého týdne i roku. Průměr za celý rok je zde téměř tisícovka záznamů denně (961), z toho cyklistů je přibližně třetina. Vysoký podíl cyklistů v Havlíčkově Brodě je nejen od dubna do září, tj. v sezoně pro dopravu na kole, ale prakticky i v zimních měsících, kdy v ostatních lokalitách čísla výrazně klesají.

Mezi další nejnavštěvovanější cyklostezky na Vysočině patří tradičně žďárský Pilák, Luka nad Jihlavou – Jihlava, Nové Město na Moravě nebo cyklostezka v Přibyslavi. V celkových číslech byl z pohledu cyklistů v loňském roce nejfrekventovanější měsícem těsně srpen před červencem. Čísla potvrdila samozřejmě i vazbu na počasí a tak hezký duben překonal ve statistikách poměrně deštivější květen loňského roku.

 

V roce 2020 je prostřednictvím Fondu Vysočiny připraveno 9 miliónů korun na podporu cykloturistiky a cyklodopravy. Z dalších konkrétních projektů, které budou letos krajem podpořeny, lze zmínit např. vybudování singletrailů v lokalitě V Lipkách v Telči.

cyklo

  • Petr Stejskal, krajský cyklokoordinátor, Krajský úřad Kraje Vysočina
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.1.2020 / 14.1.2020

Počet návštěv: 2520
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies