Cesta: Titulní stránka > Vysočina bezpečný region


 

CVIČENÍ: Mezinárodní havarijní cvičení INEX 4 na Vysočině

CVIČENÍ: Mezinárodní havarijní cvičení INEX 4 na Vysočině
Pravidelná mezinárodní cvičení INEX mají prověřit a přezkoumat připravenost integrovaných záchranných systémů a kompetentních úřadů na zvládnutí a řízení následků událostí mimořádného charakteru. INEX 4, do kterého je zapojeno 22 zemí a Českou republiku zastoupí 23. března Vysočina, je zaměřené na procvičení odezvy na kriminální resp. teroristický čin, při kterém je proti obyvatelstvu použita bomba nebo rozbuška obsahující radioaktivní zářič. Konkrétní námět pracuje s výbuchem nákladního vozu při veřejné společenské akci na náměstí T.G. Masaryka v Pelhřimově.
 

 
 

Výbuch, ke kterému se v počátku vyšetřování přihlásí skupina extremistů, si podle rozehry cvičení vyžádal 20 zraněných z toho 12 těžce, na místě po výbuchu zůstává pouze 50 osob, které se snaží ostatním pomoci. Další stovky účastníků akce, kteří mohou být zasaženi zářením způsobeném výbuchem, prostor opustily ještě před příjezdem policie a hasičů. Modelová situace má prověřit veškeré záležitosti týkající se řízení následných ochranných opatření vedoucích k odstranění nebo zmírnění důsledků použití radioaktivní zbraně. Dále se celý den cvičí přijetí veškerých preventivních opatření, dekontaminace, organizace přesunu občanů do provizorních ubytovacích prostor, zřízení krizových linek. "Během těchto cvičení máme příležitost zdokonalit vzájemnou součinnost jednotlivých úrovní krizového řízení - jednoduše, kdo je připraven, nebývá překvapen. Obnovovací fáze života po mimořádných situacích jsou po záchraně životů to nejdůležitější a také nejtěžší, co krizové složky obvykle čeká," upozorňuje hejtman kraje Jiří Běhounek. ¨

 

Štábního cvičení se tentokrát účastnilo více než pět desítek osob. Tento typ nácviku řešení a připravenosti na mimořádné události není doprovázen částí praktického výcviku v terénu. Občané tak nejsou nijak omezováni ve svých běžných aktivitách.

 

Po celém světě je do cvičení INEX zapojeno 22 zemí, které řeší stejnou krizovou situaci. Kraj Vysočina byl osloven jako jediný zástupce České republiky. Zkušenosti z tohoto cvičení budou mít možnost jednotlivé státy konzultovat v budoucnu na společném setkání zástupců všech zemí k této zatím příliš necvičenému rozehrání. Nejedná se totiž o zcela typickou situaci.

 

23. března 2011 preventivně cvičí složky IZS kraje Vysočina, krizový štáb kraje Vysočina a města Pelhřimov, Státní ústav pro jadernou bezpečnost.

 

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • CVIČENÍ: Mezinárodní havarijní cvičení INEX 4 na Vysočině
 

Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 23.3.2011 / 23.3.2011

Počet návštěv: 23731
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek