Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Cvičení Letadlo 2014: U cvičné nehody vojenského vrtulníku zasahovaly desítky záchranářů

Ilustrační foto
Pád vojenského vrtulníku s lehkou municí do obydlené zóny a záchranu velkého počtu různě těžce zraněných simulovalo dnešní cvičení hasičů, policistů a zdravotníků ve vojenském prostoru Vícenice u Náměště nad Oslavou. Do akce se zapojilo více než 170 členů integrovaného záchranného systému, figurantů nejen ze střední zdravotnické školy, armádních i policejních vyšetřovatelů, pozorovatelů a další desítky lidí cvičily aktivaci traumaplánů v Nemocnici Třebíč. „Taktické cvičení s názvem LETADLO 2014 patří svým rozsahem v letošním roce k největším. Složky integrovaného záchranného systému si každoročně procvičují činnosti při společných zásazích, v loňském roce záchranáře prověřila železniční dopravní nehoda v Humpolci,“ informoval ředitel HZS Kraje Vysočina Petr Beneš.
 

 
 

V lokalitě Vícenice museli 4. června 2014 záchranáři cvičně řešit vážnou situaci, která si vyžádala vyhlášení nejvyššího třetího stupně poplachu integrovaného záchranného systému. Při cvičném letu a nácviku bojové činnosti došlo k pádu vojenského vrtulníku Mi 171Š do fiktivní obytné civilní zóny. Vrtulník v době svého zřízení nesl zhruba jednu tunu paliva, lehkou výzbroj a na palubě se nacházelo pět členů osádky, z nichž tři pád nepřežili. „Mezi šedesátkou různě těžce zraněných bylo také pět osob bez známek života, figuranti měli různá zadání, jak demonstrovat poranění, někteří jsou v šoku, dezorientovaní, zaklínění v troskách nebo uvěznění v sutinách domů. Pro autentičnost zásahu byli figuranti věrohodně namaskováni,“ popsala následky nehody z pohledu zdravotnických záchranářů ředitelka ZZS Kraje Vysočina Vladislava Filová s tím, že ve spolupráci s profesionálními hasiči bylo nejprve nutné zraněné najít, poskytnout jim pomoc a zorganizovat jejich transport do třebíčské nemocnice. Souběžně se záchranou osob probíhalo i intenzivní hašení trosek vrtulníku. Tomu však předcházelo intenzivní hašení hořících trosek vrtulníku. „Na místě nehody zasahovalo v rámci cvičení 12 hasičských jednotek jak profesionálů z Náměště nad Oslavou, Hrotovic, Třebíče,Velké Bíteše, tak i dobrovolných hasičů z nejbližšího okolí například Kralic nad Oslavou, Pozďatína nebo Budišova. Vzhledem ke specifickému nákladu vrtulníku musel být vyžádán pro ochranu zasahujících balistický štít. Krajským hasičům byla nápomocna také Armáda České republiky, která zajistila týl a podílela se na vyprošťování a pomoci zraněným,“ doplnil Petr Beneš.

 

Policie České republiky nacvičovala regulaci pohybu osob, pátrala v okolí nehody a ve stopě po letecké nehodě po zraněných a mrtvých osobách, dále ve spolupráci s Inspekcí ministerstva vnitra  a vojenskou policií vyšetřovala nehodu a zajišťovala průchodnost evakuačních tras a plynulost přesunu zraněných. „V rámci cvičení jsme mohli v praxi prověřit funkčnost nedávno do provozu uvedené nové moderní technologie integrovaného operačního střediska, z něhož by i při reálném leteckém neštěstí zajišťovali službu konající operační důstojníci nasazení sil a prostředků na základě požadavků velitele zásahu,“ informoval Karel Sehnal, náměstek krajského ředitele Krajského ředitelství Policie kraje Vysočina pro vnější službu.

 

 „Cílem cvičení bylo prověřit součinnost jednotek integrovaného záchranného systému. Také procvičení typových činností, jako je havárie vrtulníku v hustě obydlené oblasti, pátrání po osobách, provedení předlékařské pomoci, soustředění zraněných a jejich třídění," uvedl velitel zásahu Václav Hnízdil. Cvičení prověřilo také reakci operačních středisek, na která byla událost nahlášena a připravenost Bezpečnostní rady města Náměšť nad Oslavou.

 

V rámci prověření komunikačních kanálů byla aktivována informační linka pro veřejnost a tým posttraumatické péče, průběžně byly předávány informace médiím.  

 

Pád vojenského letadla do obydlené oblasti není zcela typickou nehodou. Podle vyjádření Karla Sehnala jsou v regionu daleko častější výjezdy k řešení vážných dopravních nehod blokujících průjezd dálnicí D1, často s tragickými následky.

 

 • Jitka Svatošová, tisková mluvčí Krizového štábu

Tel.: 724 650 123, e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz

 

 • Petra Musilová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina

Tel.:  728 212 235, e-mail: petra.musilova@hasici-vysocina.cz

 

 • Dana Čírtková, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie kraje Vysočina

Tel.:  725 375 094, e-mail: pio@policievysocina.cz

 

 • Jana Skřivánková, tisková mluvčí 22. zVrL Sedlec – Vícenice

Tel.:  702 011 510, e-mail: skrivankovaj@army.cz

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 4.6.2014 / 4.6.2014

Počet návštěv: 6080
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies