Cesta: Titulní stránka > Vysočina bezpečný region


 

Cvičení AMOK 2017: Policisté, hasiči a zdravotníci zasahovali proti šílenému střelci na škole v Třebíči

Taktické cvičení AMOK 2017
Zásah složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina v rámci taktického cvičení AMOK 2017 se tentokrát odehrál na Střední průmyslové škole v Třebíči s podporou devadesáti studentů v roli figurantů. Jeho hlavním smyslem je procvičit spolupráci a koordinaci činností a postupů všech složek IZS v podmínkách mimořádné události. Zúčastnil se ho i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek společně s delegací z partnerského regionu z Běloruska.
 

 
 

Dnešního cvičení se zúčastnili jako pozorovatelé také někteří členové Bezpečnostní rady Kraje Vysočina, vedoucí představitelé všech cvičících složek, zástupci místní samosprávy, starostové měst z regionu Třebíčska, a také zástupci místních středních školských zařízení. „„Cvičení simulující útok ozbrojeného útočníka na střední škole mělo za cíl ukázat také zaměstnancům školy, jak mají v takových situacích postupovat a spolupracovat s policií České republiky a dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Bohužel se v minulosti potvrdilo, že taková hrozba může reálně nastat. V případě krajských středních škol nejde o první tematické cvičení svého druhu, loni v říjnu se do podobného cvičení zapojila krajská střední škola v Pelhřimově. V minulých týdnech Kraj Vysočina zval ředitele škol na přednášky, které měly posluchačům napomoci při vyhodnocování mimořádných situací a v případě, že vzniknou – poradit, jak na ně reagovat,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který se cvičení osobně účastnil.

 

Námět celého cvičení předpokládal, že v hlavní budově školy došlo k násilnému útoku dvou ozbrojených osob. Do hlavní budovy školy vstupují dva neznámí muži, v době, kdy probíhá běžné vyučování, danou chvíli velká přestávka a ve škole se nachází studenti, učitelé a další zaměstnanci. Neznámí muži drží v rukách připravenou dlouhou zbraň a při prvním kontaktu se studenty okamžitě zahájí střelbu s cílem usmrtit nebo zranit co největší počet osob. Na chodbách školy, v přízemí i druhém patře zasáhnou několik osob, z nichž některým způsobí smrtelná a jiným těžká nebo lehká zranění. Nastává zmatek a panika, při kterých dochází k chaotickým pokusům o útěk a opuštění budovy. Několika studentům a učitelům se skutečně podaří z budovy uniknout a vyběhnout do některé z okolních ulic. Část osob se snaží před útokem střelce schovat se ve vnitřních prostorách školy, v učebnách, kancelářích, na toaletách i na dalších místech. Několik se jich dovolá na linku 158.

Integrované operační středisko krajského policejního ředitelství vysílá na místo policisty z organizačních článků krajského ředitelství zařazených do prvosledových hlídek, jejichž úkolem bylo střelce co nejrychleji eliminovat a prostor zajistit pro následnou záchranu zraněných osob.

 

„Hlavním cílem bylo ověřit si naše postupy při vzniku mimořádných událostí tohoto typu a současně ověřit součinnost s ostatními složkami integrovaného záchranného systému. V rámci služební přípravy našich policistů je pro instruktory velmi důležité mít zpětnou vazbu z podobných cvičení, a to zejména abychom si prověřili rychlost a včasnost zásahu, a v neposlední řadě i taktiku celého zásahu,“ doplnil k záměru cvičení ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Radek Malíř.

 

  • Zpráva zpracována na základě podkladů od Krajského ředitelství policie kraje Vysočina
  • Více informací Dana Čírtková, vedoucí oddělení tisku a prevence, tisková mluvčí, tel.: 725 375 094, e-mail: dana.cirtkova@pcr.cz.
  • tisk@kr-vysocina.cz

 

 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 30.3.2017 / 30.3.2017

Počet návštěv: 10852
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies