Cesta: Titulní stránka > Jan Tourek - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Čtenáři vysbírali téměř 2 500 mobilů, nejlepší byly knihovny v Třebíči, Měříně a Červené Řečici

Čtenáři vysbírali téměř 2 500 mobilů, nejlepší byly knihovny v Třebíči, Měříně a Červené Řečici
Bezmála 2 500 starých mobilních telefonů přinesli v poslední době do svých oblíbených knihoven čtenáři v Kraji Vysočina. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval krajský odbor životního prostředí a zemědělství s neziskovou společností ASEKOL, se v regionu zapojilo přes třicet institucí s více než šedesátkou sběrných míst. Ve třech soutěžních kategoriích zvítězily knihovny v Třebíči, Měříně a Červené Řečici a rozdělily si tak na dnešním slavnostním setkání v Třebíči finanční odměny v celkové výši 30 000 korun.
 

 
 

„Celkový počet vybraných přístrojů nás příjemně překvapil, sebrané množství ale nebylo hlavním cílem projektu. Chtěli jsme tímto způsobem především upozornit na správné způsoby sběru a následnou recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení, které stále řada lidí především z neinformovanosti odhazuje do běžného komunálního odpadu,“ uvedl Lukáš Vlček, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.


Absolutně nejvíc telefonů přinesli čtenáři do třebíčské městské knihovny – dohromady 260 kusů. Ta se tak stala vítězem ve velikostní kategorii měst nad 6 000 obyvatel. V kategorii obcí nad 1 500 obyvatel se dařilo knihovně městyse Měřín, v níž se sesbíralo 159 starých mobilních přístrojů. Mezi nejmenšími sídly do 1 500 obyvatel zvítězila Městská knihovna v Červené Řečici, kam zájemci přinesli 34 vysloužilých mobilů.


„O příjemná překvapení je v této době nouze, o to více si vítězství vážíme. Poděkování patří zejména našim čtenářům, kterým za úspěch vděčíme. Výhru použijeme na nákup předplatného elektronických knih a na nákup publikací, o které je velký zájem a registrujeme na ně nadstandartní počet rezervací, např. Listopád od Aleny Mornštajnové, nebo druhý díl knihy Šikmý kostel od Karin Lednické. Knihy se tak budou moci mezi lidmi rychleji „otáčet“, někdo zase může využít elektronickou formu prostřednictvím naší nové služby stahování přímo do mobilu nebo do čtečky,“ sdělila ředitelka Městské knihovny Třebíč Marie Dočkalová.


Dohromady se v celém kraji v rámci akce sesbíralo 2 433 starých mobilních telefonů, které poputují k odborné recyklaci. Díky tomu se řada surovin vrátí zpět do oběhu a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. „Potvrdilo se nám, že lidé často mobilní telefony schraňují i několik let, v českých domácnostech jsou podle hrubých odhadů miliony starých nefunkčních přístrojů. Lidé například přinesli na sběrná místa telefony, které už se takřka čtvrtstoletí nevyrábějí, nebo modely, které ve své době vydržely na příjmu bez nutnosti nabíjení i více než týden, což je z dnešního pohledu neuvěřitelné,“ popsal Pavel Peroutka, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Kraj Vysočina.


Hodnotné ceny v podobě poukázek na nákup knih, nebo knižních publikací získají i čtenáři, kteří k odevzdanému mobilu připojili kontaktní údaje a měli štěstí při losování. Seznam výherců je zveřejněn na stránkách www.odlozmobil.cz. Podobný projekt organizátoři uspořádali letos i v Olomouckém kraji, aktuálně se připravuje sběrová akce také v Jižních Čechách.


mobil knihovna

mobil knihovna

mobil knihovna

  • Eva Navrátilová, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 27.10.2021 / 27.10.2021 | Zveřejnit od: 27.10.2021

Počet návštěv: 1039
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies