Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Související témata

 
 
 

Co dokážou lidé a doba

Co dokážou lidé a doba
Na podzim minulého roku začala dlouho očekávaná rekonstrukce a revitalizace zeleně (parků) v rámci projektu Kraje Vysočina „Revitalizace parků v zařízeních zřizovaných Krajem Vysočina“. Realizace probíhá v areálech příspěvkových organizací, které zřizuje Kraj Vysočina (dětské domovy, domovy pro seniory, ústavy soc. péče a zdravotnická zařízení), mimo jiné i v Domově Jeřabina.
 

 
 

Areál zámku s parkem leží v nivě potoka Barborka na jihozápadním okraji obce Těchobuz na Pelhřimovsku. Je nebo spíše byl ukázkou panského sídla s parkovými prvky na venkově. První písemné zmínky o zámku se datují na počátek 16. století a až do období 1. republiky lze sledovat péči majitelů o sídlo a snahu o architektonicky komponovanou krajinu. Jak se ale lidově říká „všechno rychle vzalo za své“ po převzetí velkostatku státem po II. světové válce a zřízení jednotného zemědělského družstva v areálu zámku. Tam kde dříve stávala okrasná zahrada „k potěše oka a ducha“ a zrály meruňky a broskve, dnes naopak tekla močůvka a bylo zřízeno hnojiště. V parku se pásla hospodářská zvířata. V padesátých letech došlo, alespoň pro zámek, k určitému zlepšení tristní situace zřízením dětského domova a později ústavu pro mentálně postižené. I přes nesporně negativní dopad poválečné doby byl zámek včetně parku vyhlášen jako státem chráněná památka, která současně poskytuje útočiště pro vzácné a ohrožené druhy živočichů např. netopýry a ptáky. Nejzávažnějším problémem je silně zanedbaný stav porostů s následkem snížení krajinářské a estetické hodnoty parku. Opatření a zásahy odborníků budou proto zaměřeny na zlepšení zdravotního stavu dřevin, kompozici a dendrologické složení porostů. Komplexními úpravami projde veškerá zeleň, bude vysázeno 3 477 kusů dřevin, odborně ošetřeno 393 kusů a pokáceno 530 kusů starých a nemocných dřevin. Je třeba si uvědomit, že současné změny jsou pouze prvním krokem k navrácení původních architektonicko - krajinářských hodnot sídla a parku.

 

Předpokládanou hodnotu veřejné zakázky 7 680 000 Kč se podařilo v průběhu veřejné zakázky snížit až na 1 933 794 Kč. Na spolufinancování se bude podílet z 70 % Evropský fond pro regionální rozvoj (níže jen „ERDF“), z národních zdrojů půjde 5 % a podíl krajského rozpočtu činí 25 % způsobilých výdajů projektu. V reálných číslech přispěje ERDF 1 354 000 Kč, stát vypomůže 97 000 Kč a Kraj Vysočina vloží 483 000 Kč.

 

Práce budou probíhat více jak dva roky, předpokládané předání díla zhotovitelem - společností EKOIMPEX Vysočina s.r.o. z Pelhřimova je stanoveno na měsíc prosinec 2014.

 

Kraj Vysočina čerpá finanční prostředky z evropských fondů v rámci Operačního programu Životní prostředí

 

Projekt „Revitalizace parků v zařízeních zřizovaných Krajem Vysočina - Ústav sociální péče Těchobuz“ (dnes „Domov Jeřabina“)

 

 

  • Marek Brom, odbor životního prostředí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel: 564 602 519, e-mail: brom.m@kr-vysocina.cz

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Co dokážou lidé a doba
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 25.2.2013 / 25.2.2013

Počet návštěv: 14422
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek