Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor dopravy a silničního hospodářství > Silniční projekty spolufinancované z prostředků EU > Ostatní


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Číslo dne: 5 000 000 000 korun z ROP Jihovýchod

logo
Pět miliard korun dotací již využili k 7. dubnu 2010 příjemci podpory z Regionálního operačního programu Jihovýchod. V Jihomoravském kraji a na Vysočině je k tomuto datu podpořeno 498 projektů, z nichž 200 bylo již dokončeno. Úřad Regionální rady Jihovýchod proplatil 451 žádostí o platbu.
 

 
 

Více než tři miliardy korun podpořily stavby a modernizace silnic druhé a třetí třídy včetně další dopravní infrastruktury. Na Vysočině je dokončeno 25 projektů v oblasti dopravy. Dotace tentokrát podpořily například silnice z Brtnice do Zašovic, z Nového Města na Moravě do Svratky, Cetoraz–Jiřičky, Jimramov–Moravec, Jihlava–Heroltice, most v Humpolci, autobusové nádraží v Telči, projekt bezbariérové hromadné dopravy v Jihlavě, cyklostezky v Jihlavě, Sázavě a v Hamrech nad Sázavou, před dokončením je první etapa cyklostezky Jihlava–Třebíč–Raabs.

V Jihomoravském kraji je dokončeno 33 projektů. Dotace získaly například průtahy Čejkovicemi a Pohořelicemi, okružní křižovatka na Veselce, autobusové terminály v Rousínově či Bzenci, promenáda pro pěší a cyklisty v Pasohlávkách či sdružená bezbariérová stezka spojující Říčky s Domašovem umožňující cyklistům i chodcům bezpečnou cestu mimo frekventovanou silnici. Stezka je součástí cyklostezky z Říčan do Velké Bíteše a vede malebným Chroustovským údolím a údolím Bílého potoka.

 

Rozvoj měst a venkovských sídel podpořily proplacené dotace ve výši 1,1 miliardy korun. V Jihomoravském kraji je dokončeno 51 projektů, na Vysočině 37.

Dotace na úpravy veřejného prostranství získaly například Bystřice nad Pernštejnem, Dalešice, Golčův Jeníkov, Havlíčkův Brod, Jihlava a Žďár nad Sázavou, na jižní Moravě Brno, Lužice, Petrov a Unkovice. Salesiánská provincie staví v brněnské části Líšeň pro veřejnost sportovní a volnočasový areál. Dokončen bude letos na podzim.

Konzervatoř v Brně dokoupila další mistrovské nástroje, Integrovaná střední škola polygrafická v Brně zkvalitní výuku díky novému vybavení čtyř počítačových učeben, nákupu ofsetového tiskového stroje splňujícího požadavky moderních technologií a zařízení CtP pro osvit ofsetových tiskových desek. Na modernizaci výuky získaly dotace i základní školy v Blansku, Brankovicích, Jedovnicích, Zastávce a Židlochovicích, na Vysočině v Jihlavě, Měříně a Polničce.

Sportovní areály vystavěli v Bystřici nad Pernštejnem, Jihlavě či Přibyslavi, v Jihomoravském kraji v Archlebově, Dolních Loučkách, Doubravici nad Svitavou, Moravském Písku a v Sedleci u Mikulova, dětská hřiště v Jihlavě, Měříně, Pelhřimově a v Moravském Žižkově v okrese Břeclav.

Sociální zařízení staví například v Lukavci v okrese Pelhřimov, k již dokončeným sociálním zařízením patří Mahenka v Jihlavě a Střed v Třebíči, v dubnu bude dokončen denní stacionář Nesa ve Žďáru nad Sázavou. Na jižní Moravě je rovněž dokončeno několik sociálních zařízení: Ostrov jistoty Vyškově, tréninkové bydlení ve Střelicích, G-centrum v Mikulově, Villa Martha v Hustopečích.


Evropské dotace podporují i výstavbu kulturních zařízení, například v Rájci–Jestřebí v okrese Blansko či v Šardicích. V Rosicích vzniká kulturní centrum a nové filmové muzeum na zdejším zámku. Rekonstrukcí původní konírny v severním křídle kulturní památky vzniknou prostory umožňující pořádání i náročnějších kulturních a vzdělávacích akcí, vystoupení amatérských divadelních spolků apod.

Na Vysočině vznikají nová kulturní centra v Osové Bítýšce a v Novém Městě na Moravě.

Dotace na digitalizaci získaly nemocnice v Boskovicích a v Blansku.

 

Projekty cestovního ruchu mají proplaceno téměř 500 milionů korun. Na Vysočině je dokončeno 18 projektů, v Jihomoravském kraji 36.

Proplacené dotace tentokrát zamířily například na rekonstrukci kulturní památky ve Znojmě na Hotel Lahofer. V Mikulově je dokončena revitalizace brownfield bývalé továrny Gala v centru města. Vznikl zde nový čtyřhvězdičkový hotel nabízející kromě ubytovacích kapacit i kongresové služby.

Židovská čtvrť v Třebíči, zapsaná do seznamu chráněných památek UNESCO, již letos nabídne návštěvníkům dvě nová ubytovací zařízení podpořená dotacemi ROP Jihovýchod. Čtyřhvězdičkový penzion Černý orel vzniká přestavbou památkově chráněného objektu na Karlově náměstí. Po rekonstrukci kulturní památky, jednoho z nejstarších objektů židovské čtvrti v Třebíči, se návštěvníkům otevře tříhvězdičkový EuroAgentur Hotel Joseph 1699. Dotace podporují i obnovu významné kulturní památky v Herálci, zámku z počátku 17. století, kde od příštího roku uvedou do provozu další zámecký hotel na Vysočině. V Bystřici nad Pernštejnem pracují na zpřístupnění turistům zříceniny hradu Zubštejn, národní kulturní památky.

Vysočina Tourism využívá dotací ke zkvalitnění marketingu turistické nabídky kraje. Vytváří filmovou stezku nazvanou Putování za filmem, propaguje hipoturistiku v publikaci Vysočinou v sedle, připravuje netradiční prohlídky nazvané Putování za historií, vydává tištěné materiály a propaguje turistickou nabídku Vysočiny na veletrzích cestovního ruchu. Mikroregion Horácko vydal turistického průvodce okolím Dalešické přehrady a sadu turistických map s informacemi o atraktivitách této destinace. Příspěvková organizace Kulturní zařízení města Pelhřimova využila dotací na vytvoření zvukového průvodce, modernizaci webových stránek města a na vydání nových informačních materiálů a propagačních předmětů. Podobně i Havlíčkův Brod rozšiřuje nabídku propagačních materiálů informujících o zajímavostech města v tištěné i elektronické podobě.

Evropské centrum pro eko agro turistiku v Tišnově zmapovalo gastronomické služby na jižní Moravě a na Vysočině a vydalo tištěné i internetové gastronomické průvodce nazvané Stezky dědictví.

Turistickou návštěvnost podpoří i nové webové stránky, CD a publikace Kam na Boskovicku?, vytvořené Místní akční skupinou Boskovicko Plus.

 

ROP Jihovýchod má pro programové období 2007–2013 k dispozici dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 740,45 milionů eur, tj. přibližně 20 miliard korun. Z této částky jsou k dnešnímu dni pro téměř 500 projektů schváleny dotace ve výši 12,3 miliardy korun, což je více než 60 procent.

 

Více informací naleznete na stránkách www.jihovychod.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Číslo dne: 5 000 000 000 korun z ROP Jihovýchod
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 7.4.2010 / 7.4.2010

Počet návštěv: 8532
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek