Doporučujeme

  • Fond Vysočiny
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2017 > Říjen


 

Čínská města mají zájem o technologie vyvíjené na Vysočině

V rámci podpory zahraničních aktivit regionálních podnikatelů vyslalo vedení Kraje Vysočina koncem září náměstka hejtmana Pavla Pacala spolu se zástupci Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina na jednání o možné spolupráci v nejvýchodnější čínské provincii Heilongjiang. Součástí programu byla účast na probíhajícím veletrhu Green Expose, který cílí na životní prostředí, ekologické zemědělství a živočišnou výrobu. Zde na odborném semináři vystoupil Richard Horký, který z pozice předsedy Krajské hospodářské komory a majitele skupiny firem TTS prezentoval možnosti energetického využití kukuřičné slámy, které je v provincii Heilongjiang obrovské množství.
 

 
 

„Čínská strana zpracovává kukuřici pouze na zrno, sláma je pro ni odpad. Ale právě nevyužitá sláma v sobě skrývá obrovský energetický potenciál. Po sklizni jí po celém Heilongjiangu na poli zůstává neuvěřitelných 100 milionů tun, které zemědělci bez užitku spálí. My můžeme čínské straně nabídnout technologie, které z kukuřičné slámy udělají energetický zdroj. Lze z ní vyrobit tolik tepla, že by mohla vytápět celá města,“ nastínil hlavní důvod pozvání Richard Horký.

 

Podle Pavla Pacala, náměstka hejtmana Kraje Vysočina je výsledkem zahraniční cesty podpis memoranda o spolupráci firmy TTS s firmou Kangtai Industries. Ta s pověřením čínské centrální vlády v Qitaihe vlastní a provozuje průmyslový park o rozloze více než 40 hektarů. Zde si zástupci TTS vybrali čtyři průmyslové haly, kde vznikne unikátní výzkumné centrum technologií na využívání místní biomasy pro energetické účely. Jedná se zejména o využívání kukuřičné slámy,  haly budou kromě instalace kotle využity i pro její skladování po sklizni. V jedné z hal se plánuje samotná výrobna kotlů. Ty budou následně distribuovány desítkám dalších měst a průmyslových podniků pro účely vytápění. Kotle budou vyráběny pod licencí firmy TTS. Další konkrétní jednání jsou očekávána v listopadu, kdy plánují zástupci měst Harbin a Qitaihe navštívit Vysočinu.

Do provincie Heilongjiang byli zástupci samosprávy i podnikatelů z Vysočiny pozváni předsedou CCPIT (Výbor pro podporu mezinárodního obchodu – podvýbor provincie Heilongjiang = čínská obdoba krajské hospodářské komory) E Zhongqui, který společně s Richardem Horkým stál za zrodem vzájemné ekonomické spolupráce mezi CCPIT a KHK KV.


Provincie Heilongjiang je nejvýchodnější a zároveň nejsevernější čínskou oblastí. Nachází se poblíž ruských měst Vladivostok a Chabarovsk a její rozloha činí 454 tisíc km2, je tedy zhruba šestkrát větší než celá Česká republika. Žije zde 38 milionů lidí, hlavní město Harbin má 10 milionů obyvatel, Qitaihe pak 620 tisíc obyvatel. 


  • Zpracováno z převzatých materiálů

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Čínská města mají zájem o technologie vyvíjené na Vysočině
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 3.10.2017 / 3.10.2017

Počet návštěv: 1115
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek