Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

„Česko řeší klima“ ukazuje příklady dobré praxe v oblasti klimatických opatření na Vysočině

Klima
Klimatická změna představuje pro českou společnost zásadní výzvu. Jak na ni pozitivně reagovat v různých sektorech a odvětvích, jak zde efektivně snižovat emise skleníkových plynů a také jak se na dopady klimatické změny adaptovat, těmito klíčovými otázkami se zabývá čtyřdílný cyklus České televize „Česko řeší klima“. První díl tohoto vzdělávacího cyklu byl věnován aktivitám realizovaným v Kraji Vysočina. Divák má tak možnost posoudit účinnost přijatých opatření v praxi i ve svém okolí.
 

 
 

Pořad odvysílala v srpnu Česká televize na ČT2 a jeho jednotlivé díly jsou kdykoliv k dispozici k přehrání v internetovém archivu ČT, tzv. iVysílání. „Vydali jsme se cestou zmapování příkladů dobré praxe v oblasti klimatických opatření, a to zejména na místní a regionální úrovni. Se štábem jsme postupně zavítali do zhruba padesáti lokalit po celém Česku. Navštívili jsme větší města i menší obce, iniciativní podniky, školy, aktivní neziskové organizace, sdružení a občanské iniciativy. Naším cílem bylo představit různé aktéry, kteří se snaží něco dělat pro ochranu klimatu a posouvají naši zemi směrem k uhlíkové neutralitě,“ dodal Tichý. Filmaři především ukázali konkrétní cesty, jak se s ochranou klimatu a s ní spojenými výzvami vypořádat – ať už jde o dopravu, energetiku, průmysl, nebo třeba krajinu a zemědělství. V Česku dnes již najdeme mnoho subjektů a jednotlivců, jejichž počínání může být inspirací.

 

K nejvýznamnějším aktérům při plánování a zavádění klimatických opatření se bezesporu řadí kraje. „Náš pořad potvrdil, že kraje se o tuto problematiku zajímají a jejich podpora nízkoemisním projektům roste. Jsme rádi, že se do naší mini-série podařilo zapojit vybrané kraje a také města,“ poznamenal Tichý. Pokud jde o Kraj Vysočina, zaujalo filmový štáb např. využívání čisté energie a elektromobility v Kamenici nad Lipou, projekt hospodaření se zadrženou dešťovou vodou v Chotěboři a jejich systém v odpadovém hospodářství DOOR-TO-DOOR, péče o veřejná prostranství ve Žďáře nad Sázavou, aktivita spolku Krajina a Mokřady zachraňující podmáčené květnaté louky, ale i příkladné hospodaření společnosti KINSKY Žďár, které se soustřeďuje na výsadbu druhově pestrého lesního porostu. „Z nabídnutých témat realizovaných přímo Krajem Vysočina zaujalo především měření kvality ovzduší, dobrovolnická akce Čistá Vysočina, kdy veřejnost uklízí své okolí nebo alternativy trvale udržitelného rozvoje, čas se našel i na návštěvu jediného školního statku na Vysočině, který najdete v Humpolci,“ doplnil radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí Martin Hyský. Zajímavých námětů na klimatická opatření v Kraji Vysočina bylo velké množství, proto budou vytvořena na podzim 2020 ještě dvě bonusová krátká videa s projekty, které se do dokumentu České televize z časových důvodů nedostaly.

 

Důležitou součástí projektu „Česko řeší klima“ je i následná osvětová činnost v podobě besed pro školy a pro veřejnost, při nichž autoři dokumentu využijí promítání ukázek z jednotlivých dílů pořadu. Kraj Vysočina bude dokument Česko řeší klima a krátká bonusová videa prezentovat na svých akcích a školeních Krajského úřadu Kraje Vysočina. Mimo jiné nabízí k zapůjčení i putovní výstavu „Změny klimatu“  a podrobnosti k výstavě a k zapůjčení nalezne na webových stránkách kraje: https://www.kr-vysocina.cz/evvo-obecne/ds-303557/p1=86057.


KlimaKlimaKlima

  • Více informací Eva Horná, odbor zemědělství a životního prostředí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
  • Foto: autoři projektu, Česká televize
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • „Česko řeší klima“ ukazuje příklady dobré praxe v oblasti klimatických opatření na Vysočině
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 7.9.2020 / 7.9.2020

Počet návštěv: 821
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek