Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina > Potřebujete pomoci


 

Červeným tlačítkem proti počítačové kriminalitě

červené tlačítko
Internet se stal klíčovým pracovním nástrojem přelomu 20. a 21. století. Se stále vyšším využíváním Internetu se ale zvyšuje také internetová kriminalita. Internet umožňuje pohodlné sdílení dat, komunikaci, přístup k informacím, avšak usnadňuje také páchání některých trestných činností, jako je šíření dětské pornografie, obchodování s dětmi, šíření rasistických a dalších extremistických názorů, kyberšikana, prodej drog a dalších. 9. únor je vyhlášen Mezinárodním dnem bezpečnějšího internetu. Tento den bude spuštěn projekt Národního centra bezpečnějšího internetu ČERVENÉ TLAČÍTKO. Kraj Vysočina s tvůrci této služby spolupracuje na projektu Elektronické bezpečnosti v regionu.
 

 
 

Jako obrana byla českým Národním centrem bezpečnějšího internetu zřízena tzv. horká linka, kam všichni uživatelé Internetu mohou zasílat hlášení, pokud narazí na výše uvedené jevy. Pomocí webového formuláře na stránkách http://www.horkalinka.cz/ lze podat oznámení, které je dále vyhodnoceno a posláno Policii ČR či zahraniční horké lince k dalšímu řešení. „Podle dostupných informací by aplikace Červené tlačítko na sebe měla v blízké době upozorňovat na místech s veřejným přístupem k internetu, např. ve školách, knihovnách, internetových kavárnách,“ přiblížil radní kraje Vysočina pro oblast informatiky Zdeněk Ryšavý a dále doplnil, „v rámci projektu Elektronické bezpečnosti chceme tuto a další podobné aktivity podporovat a informovat o nich naše příspěvkové organizace, obce i podnikatele.“ Aplikace je dostupná zdarma. Rozšíření informací o ní mezi pedagogy a rodiče přispěje k posílení tohoto nástroje v boji proti internetové kriminalitě.

 

K projektu Elektronické bezpečnosti v regionu:

"Cílem projektu Elektronické bezpečnosti v kraji Vysočina je koordinace aktivit organizací, které jsou s tímto fenoménem v každodenním kontaktu. Mezi členy pracovní skupiny jsou vedle pracovníků kraje také zástupci krajského ředitelství PČR, státního zastupitelství, školství, hospodářské komory a zástupci národních orgánů elektronické bezpečnosti (CSIRT, Safer Internet). Projekt je koordinován s dalšími regiony v EU prostřednictvím konsorcia eCrime vedeného regionem Wales (UK). Jedním z prvních výstupů projektu je návrh série seminářů pro počítačové specialisty v různých oborech na téma praktických aspektů kyberkriminality v regionu," přiblížil obsah projektu vedoucí krajského odboru informatiky Petr Pavlinec.

 

Propagační film k projektu Červené tlačítko je možné shlédnout na http://extranet.kr-vysocina.cz/download/odbor_informatiky/ecrime/SID_2010_CZ_TV.mov

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 8.2.2010 / 8.2.2010

Počet návštěv: 24044
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek