Kontakty

Ministerstvo dopravy ČR
Ing. Luděk Sosna, Ph.D.
Ředitel odboru strategie
e-mai: ludek.sosna@mdcr.cr 

Ing. Jindřich Kušnír
Odbor drah, železniční a kombinované dopravy
Tel.: 225 131 361, e-mail: jindrich.kusnir@mdcr.cz

Správa železniční dopravní cesty
Bc. Marek Binko
Ředitel odboru strategie
Tel.: 972 235 430, e-mail: binko@szdc.cz 

Ing. Jan Šulc
Odbor strategie, oddělení koncepce
Tel.: 972 235 366, e-mail: sulcJa@szdc.cz

Mgr. Jakub Ptačinský
Tiskový mluvčí
Tel.: 722 177 052, e-mail: ptacinsky@szdc.cz

 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Čápům se na Vysočině líbí

Ilustrační foto
Odbor životního prostředí a zemědělství obdržel v letošním roce větší počet žádostí o udělení výjimky k přestěhování hnízda čápa bílého, zvláště chráněného druhu živočicha. Protože se jedná o ohroženého živočicha, jsou dle zákona o ochraně přírody chráněna i jeho sídla a není dovoleno hnízda přemisťovat. „V některých případech však je nezbytné povolit výjimku a hnízdo přemístit nebo na určitou dobu odstranit, např. při opravách střech, komínů nebo úpravách samotného hnízda,“ informuje Dana Vacková z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.
 

 
 

Hnízdo ptáci rok co rok dostavují a tím zvětšují, a tak váha takového hnízda může dosáhnout i víc jak jednu tunu a stává se časem nebezpečím pro okolí. V letošním roce šlo o případy, kdy začali čápi budovat nové hnízdo na nevhodném místě, např. ve dvou případech ho začali stavět na stožáru elektrického vedení pod proudem. Jindy se jednalo o již existující hnízda, často v havarijním stavu, ohrožující občany i přilehlé nemovitosti. Všechny transfery hnízd dopadly dobře, ať se jednalo o stěhování ještě před příletem čápů nebo problematičtější stěhování v období, kdy se již čápi na hnízdě vyskytují. Zkušenosti ukazují, že je v tomto případě nejlepší přemístit hnízdo s již vylíhlými mláďaty na náhradní stanoviště (nejlépe dostatečně vysoký nový sloup) do vzdálenosti maximálně 50 metrů od původního hnízda. 

 

Rodičovský pár pak začne krmit mláďata na tomto místě, nové hnízdo tedy přijme a staré hnízdo se pak odstraní. Problém často vyvstane s vlastnictvím pozemku, kde má být nové hnízdo postaveno, protože musí být, jak již bylo řečeno, v blízkosti hnízda původního. „Je třeba však podotknout, že starostové obcí bývají velice vstřícní a pokud je to možné, obec vždy nabídne svůj pozemek a často zajistí ve spolupráci s odborníky i samotné stěhování hnízda,“ uvedla Dana Vacková. Letos také poprvé proběhla úprava čapího hnízda ve Skále u Havlíčkova Brodu. Hnízdo na komíně nad silnicí I/34 bylo už kolem tří metrů vysoké a nakloněné. Ornitologům se podařilo na akci sehnat peníze, problémem však byla výška komína, kam se běžně nedá dostat a tak museli rozebrání obrovského hnízda provést z plošiny odborníci ornitologové za spolupráce s hasiči a zde u silnice I. třídy i v koordinaci s dopravní policií. Vše se zdárně podařilo, hnízdo bylo sníženo na samotný základ a čápi zde opět vyvedli svá mláďata.

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.8.2014 / 27.8.2014

Počet návštěv: 9877
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek