Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

Bývalý pilot britské RAF Imrich Gablech oslavil 101. narozeniny

Imrich Gablech
Válečný veterán patřící mezi poslední žijící piloty, kteří za II. světové války sloužili v britském královském letectvu, oslavil ve svém domě v Havlíčkově Brodě 4. listopadu neuvěřitelné sto první narozeniny. Za Kraj Vysočina mu přijela popřát náměstkyně hejtmana Jana Fischerová, která předala pozdravy od hejtmana Jiřího Běhounka a Imrichu Gablechovi přivezla dárkový koš a knihu fotografií Vladimíra Kunce nazvanou Vysočina.
 

 
 

„Ráda vzpomínám, jak jsme společně s panem generálem Gablechem kladli květiny na státní svátek 28. října u sochy Tomáše Garrigua Masaryka a 8. května u Karla Havlíčka Borovského,“ prozradila náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.


Na první pohled vyčerpaný, ale jinak stále muž plný optimismu vzpomínal na významné okamžiky. „První pusu jsem dostal v obecní škole od spolužačky a dalších čtrnáct dní jsem si zakrýval obličej rukou, aby mě nebylo vidět,“ svěřil se s úsměvem Imrich Gablech.


Přišla řeč i na pověstné křížaly. „Pan Gablech byl zajímavý tím, že ještě ve svých 95 letech pobíhal po zahradě, sbíral jablka, které pak sušil doma na topení a sladkými křížalami dělal radost svým blízkým a známým,“ prozradila Jana Fischerová, která také vzpomínala, že generál Gablech pracoval u brodských pozemních staveb. „Byl stejný rok narození jako můj tatínek a když byl přeložen z letiště Ruzyně, stal se velitelem letiště v Brodě, ale poté přešel pracovat do pozemních staveb, kde byli s tatínkem kolegové,“ vysvětlila Jana Fischerová, která byla u toho, když se Imrich Gablech stal v roce 2005 čestným občanem Havlíčkova Brodu.


Rodák ze slovenského Hrachoviště, který od konce druhé světové války žije v Havlíčkově Brodě, je držitelem řady vyznamenání a ocenění včetně Řádu Bílého lva za zásluhy o obranu a vynikající bojovou činnost či polského vyznamenání Komandérský kříž za zásluhy Polské republiky. Vyznamenán byl i na rodném Slovensku, kde ho po jeho útěku označili za zrádce a odsoudili k trestu smrti. Loni v listopadu byl Imrich Gablech prezidentem Milošem Zemanem jmenován do hodnosti brigádního generála, a to při příležitosti Dne válečných veteránů.


Imrich Gablech se narodil 4. listopadu 1915 ve slovenském Hrachovišti. 7. června 1939 uprchl letecky přes Tatry do Polska, 1. července uskutečnil první bojový vzlet coby příslušník polské armády a 18. září 1939 padl do sovětského zajetí. 28. října 1941 vstoupil do britské RAF a po skončení druhé světové války byl perzekuován československým komunistickým režimem.


Imrich Gablech u sochy T. Garrigua Masaryka 28. října 2012Imricha Gablecha navštívil v brodské nemocnici i slovenský prezident Andrej Kiska

Imricha Gablecha navštívil v brodské nemocnici i prezident Andrej Kiska
Řád bílého lva

Řád bílého lvaImrich Gablech u sochy T. Garrigua Masaryka o státním svátku 28. října


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 8.11.2016 / 8.11.2016

Počet návštěv: 3616
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek