Cesta: Titulní stránka > Cykloportál Kraje Vysočina


 

Brtnice je Historickým městem roku 2018

Brtnice je Historickým městem roku 2018
Město Brtnice ležící 13 km jihovýchodně od Jihlavy se stalo Historickým městem roku 2018. Cenu z nejlepší přípravu a realizaci Program regenerace městské památkové rezervace a zóny za rok 2018 si v polovině dubna ve Španělském sále Pražského hradu z rukou premiéra převzala starostka Brtnice Miroslava Švaříčková, která do poslední chvíle o vítězství netušila. „Do soutěže jsme se přihlásili počtvrté, z toho 3x jsme se stali vítězi krajského kola. Nejvyšší ocenění je odměnou pro všechny moje spolupracovníky, ale hlavně občany, kteří nám dlouhodobě pomáhají pečovat o památky a udržovat historický ráz našeho města,“ poděkovala starostka Švaříčková. Brtnice je teprve druhým městem na Vysočině, které toto prestižní ocenění udílené Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj získalo. V roce 2006 titul historického města obdržela Polná.
 

 
 

Miroslavě Švaříčkové a Brtnici pogratulovala také náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová: „Brtnice patří k městům, do kterých když přijede, na první pohled uvidíte, že ochrana památek, úcta k odkazu předků i jasná vize do budoucna jsou zde na prvním místě. I proto dokázala Brtnice uspět mezi mnohem známějšími turistickými lákadly.“ Odborná komise, která jednotlivé krajské vítěze hodnotí, přijela přímo do Brtnice zhodnotit loňské aktivity města v oblasti památkové péče. „Z významnějších akcí bych chtěla zmínit obnovu ohradní zdi zámeckého parku, opravu podlah ve vrchnostenské sýpce i rodném domě Josefa Hoffmanna nebo obnovu vstupních dveří včetně ostění zámeckého kostela,“ vyjmenovává starostka Švaříčková. Kromě vlastních prostředků město každoročně rozděluje peníze získané z Programu regenerace památkových zón, a to jak fyzickým, tak i právnickým osobám a církvi, a to například na statické zajištění objektů, opravu fasád historických domů nebo obnovu oken.

 

Titul Historické město roku je spojen s finančním bonusem 1 milion korun a v Brtnici už nyní řeší, na co peníze využijí. „Peníze musíme utratit ještě letos, což nebude úplně jednoduché i vzhledem situaci na stavebním trhu. Pokud vše dobře dopadne, rádi bychom odměnu použili na restaurování sgrafit zámecké sýpky,“ uvedla na závěr setkání s náměstkyní Janou Fischerovou starostka Historického města roku 2018 Miroslava Švaříčková.

 

Foto: zleva Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana, Olga Čermáková, vedoucí oddělení památkové péče KrÚ a starostka Miroslava Švaříčková

Brtnice

  • Olga Čermáková, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.4.2019 / 30.4.2019

Počet návštěv: 4450
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek