Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2019 > Duben


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Brtnice je Historickým městem roku 2018

Brtnice je Historickým městem roku 2018
Město Brtnice ležící 13 km jihovýchodně od Jihlavy se stalo Historickým městem roku 2018. Cenu z nejlepší přípravu a realizaci Program regenerace městské památkové rezervace a zóny za rok 2018 si v polovině dubna ve Španělském sále Pražského hradu z rukou premiéra převzala starostka Brtnice Miroslava Švaříčková, která do poslední chvíle o vítězství netušila. „Do soutěže jsme se přihlásili počtvrté, z toho 3x jsme se stali vítězi krajského kola. Nejvyšší ocenění je odměnou pro všechny moje spolupracovníky, ale hlavně občany, kteří nám dlouhodobě pomáhají pečovat o památky a udržovat historický ráz našeho města,“ poděkovala starostka Švaříčková. Brtnice je teprve druhým městem na Vysočině, které toto prestižní ocenění udílené Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj získalo. V roce 2006 titul historického města obdržela Polná.
 

 
 

Miroslavě Švaříčkové a Brtnici pogratulovala také náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová: „Brtnice patří k městům, do kterých když přijede, na první pohled uvidíte, že ochrana památek, úcta k odkazu předků i jasná vize do budoucna jsou zde na prvním místě. I proto dokázala Brtnice uspět mezi mnohem známějšími turistickými lákadly.“ Odborná komise, která jednotlivé krajské vítěze hodnotí, přijela přímo do Brtnice zhodnotit loňské aktivity města v oblasti památkové péče. „Z významnějších akcí bych chtěla zmínit obnovu ohradní zdi zámeckého parku, opravu podlah ve vrchnostenské sýpce i rodném domě Josefa Hoffmanna nebo obnovu vstupních dveří včetně ostění zámeckého kostela,“ vyjmenovává starostka Švaříčková. Kromě vlastních prostředků město každoročně rozděluje peníze získané z Programu regenerace památkových zón, a to jak fyzickým, tak i právnickým osobám a církvi, a to například na statické zajištění objektů, opravu fasád historických domů nebo obnovu oken.

 

Titul Historické město roku je spojen s finančním bonusem 1 milion korun a v Brtnici už nyní řeší, na co peníze využijí. „Peníze musíme utratit ještě letos, což nebude úplně jednoduché i vzhledem situaci na stavebním trhu. Pokud vše dobře dopadne, rádi bychom odměnu použili na restaurování sgrafit zámecké sýpky,“ uvedla na závěr setkání s náměstkyní Janou Fischerovou starostka Historického města roku 2018 Miroslava Švaříčková.

 

Foto: zleva Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana, Olga Čermáková, vedoucí oddělení památkové péče KrÚ a starostka Miroslava Švaříčková

Brtnice

  • Olga Čermáková, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Brtnice je Historickým městem roku 2018
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.4.2019 / 30.4.2019

Počet návštěv: 2897
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek